To je već treći patrolni brod iz programa 11356, pored „Admirala Grigoroviča“ i „Admirala Esena“ — fregate visoke autonomije plovidbe namenjene za dugačka krstarenja, koje su stupile na dužnost u poslednjih 35 godina.
Ovi brodovi namenjeni su za borbe protiv nadvodnih i podvodnih ciljeva, za odbijanje napada neprijateljske avijacije, kao i za gađanje kopnenih ciljeva visokopreciznim naoružanje. Samim tim je izuzetno zgodna za korišćenje u antiterorističkim operacijama.
Ukupno je Crnomorska flota poručila šest ovakvih brodova, a preostale fregate „Admiral Istomin“, „Admiral Kornilov“ i „Admiral Butakov“ stupiće na dužnost najkasnije do 2021. godine, međutim „Admiral Makarov“ ući će u najjači sastav Crnomorske flote — 30. diviziju koju predvodi raketni razarač „Moskva“ i biće udarna pesnica te pomorske formacije.
Fregate su opremljene univerzalnim raketnim kompleksima (UKSK) 3S14 i u stanju je rafalnom paljbom da ispali krstareće rakete „Kalibar-NK“ na udaljenost do 2.5000 kilometara, kao i protivbrodske rakete „Oniks“ na udaljenost od 500 kilometara. Slična oprema je već isprobana kada su sa fregate „Admiral Esen“ više puta gađani ciljevi terorista u Siriji.
Za bitku „prsa u prsa“ brodovi su opremljenim univerzalnim mitraljezima kalibra 100 milimetara, kao i artiljerijskim sistemima AK-190 koja je u stanju da granate ispaljuje na udaljenost od 21 kilometra. Za borbu sa podmornicama na raspolaganju joj je reaktivni lanser RBU-6000 kao i četiri torpednih lansera kalibra 533 milimetra.
Za borbu protiv neprijateljske avijacije ima ugrađene PVO sisteme „Štil-1“, koja je u stanju da obara vazdušne ciljeve na udaljenosti do 50 kilometara, a u slučaju da se koji avion probije do samog broda za odbranu ima i šestocevne puške AK-630M.
Celokupan taj arsenal upravlja se preko sistema „Puma“ koji je u stanju da samostalno „prečešljava“ teren u potrazi za neprijateljskim metama, čime je ukupan broj mornara neophodnih da se ovom fregatom upravlja smanjen na 180, od kojih su 18 oficiri, a pored njih uvek je na brodu prisutno i 20 marinaca kao i posada helikoptera Ka-27PL ili Ka-31 koji služi za borbu protiv neprijateljskih brodova.
Brod je opremljen i „stelt“ tehnologijom kako bi se smanjila količina buke koju brod prilikom plovidbe proizvodi, a to je postignuto najmodernijom turbinom za pogon čija je ukupna snaga 56.000 konja što je dovoljno da brod može da razvije brzinu od 30 čvorova i da pređe 5.000 milja.
Nije na odmet i oceniti da ruska odbrambena industrija ove fregate proizvodi prilično brzim tempom za postsovjetsko vreme, budući da one stupaju na dužnost u razmaku od pet godina. Stvar je u tome što ove fregate predstavljaju modernizovan već poznat brod iz sovjetskog vremena „Burevestnik“, kojih je počev od 1968. godine ukupno bilo izgrađeno 28, od kojih su pojedini i dalje na dužnosti.