Nije prošlo ni nedelju dana od prve američke lekcije, a već krenulo utvrđivanje gradiva. Danas nas opet podsećaju da je Kongres SAD lično šefu Pentagona Džejmsu Matisu naložio da pomno prati u 2018. godini šta mi to vojno petljamo sa Rusijom.
Tako će zbog zabrinutosti Kongresa, zbog širenja ruskog uticaja na Zapadni Balkan, Matis morati da pripremi analizu bezbednosne saradnje Rusije i svake od balkanskih zemalja koje nisu u NATO-u. Dakle, Srbije, Bosne i Hercegovine i Makedonije.
I opet sve iznova ponavljaju kao pre šest dana šta to Kongres traži. Između ostalog, detaljan spisak ruskog oružja i vojne opreme i tehnologije u vrednosti većoj od milion dolara, koje su zemlje tog okrnjenog Zapadnog Balkana kupile ili dobile od 2012. godine do danas. Spisak vojnih vežbi i obuka se podrazumeva, kao i onaj o zaključenim sporazumima o bezbednosnoj saradnji.
Šta bi to Amerika još da zna o vojnoj saradnji Srbije i Rusije što već ne zna i što nije toliko puta javnosti predočeno i šta znači to što se ovom temom američki mediji bave dva puta za nedelju dana?
General-major Vojske Srbije u penziji prof. dr Mitar Kovač smatra da je reč o pritiscima Amerike koji suštinski nisu ništa novo, osim što su javno putem medija iskazali njihov odnos prema tom pitanju, pogotovo s obzirom na njihovu novu strategiju nacionalne bezbednosti.
Prvenstveno je, kaže, trebalo da se to obnaroduje i da se na taj način pomalo zastraše i pritisnu pomenute države, jer svako odstupanje od Zapada, evropskih i NATO integracija jeste problem za Ameriku i Evropsku uniju, objasnio je ovaj vojni analitičar.
„U novije vreme oni Balkan shvataju kao nedovršen posao i žele na svaki način da spreče bilo kakav uticaj Rusije i veze Moskve i država Zapadnog Balkana. Zato javno kažu da žele detaljnije da prate situaciju i veze, pre svega Srbije, BiH, Makedonije sa Rusijom, jer nakon prijema Crne Gore u NATO, smatraju da je tamo posao završen“, kaže Kovač.
Kako će i kojim metodama Amerikanci realizovati to što traži administracija?
„Pre svega mislim da će pojačati finansiranje prozapadnih političkih stranaka, nevladinog sektora i da će preko njih i klasičnog obaveštajnog rada prikupljati informacije“, kaže Kovač za Sputnjik.
Srbija je i do sada po pitanjima koja zanimaju američki Kongres bila transparentna, ništa se nije krilo u vojnotehničkoj saradnji sa Rusijom, napominje on i misli da će tako biti i ubuduće.
„Veoma je problematično kada NATO-u, pre svega Americi, smeta i taj mali simbolički nivo saradnje, pre svega, Srbije sa Rusijom“, ističe Kovač.
On smatra da bi bilo razumno da kao vojno neutralna država, lansiramo saradnju i aktivnosti koje imamo sa Rusijom i sa SAD na godišnjem nivou.
„U krajnjem, kao što je u Beogradu otvorena kancelarija NATO-a, trebalo je otvoriti i kancelariju ODKB-a. Tada bismo mogli reći da smo na onom nivou vojno neutralne države koja na isti način gleda i Zapad i Istok“, napominje Kovač za Sputnjik.