Podsjećanja radi, u vladajućem DPS-u u poslednje vrijeme nisu bili zadovoljni sa uređivačkom politikom Nacionalnog javnog servisa, koja im nije bila u potpunosti naklonjena, pa su pod raznim izgovorima pokrenuli proceduru razrešenja „nepodobnih“ članova u Savjetu RTCG.
S tim u vezi, sa protesta je apelovano na vlast da se zaustave smjene u Savjetu RTCG, jer, kako su kazali, na taj način se zaustavljaju integracije Crne Gore u Evropsku uniju.
„Transformacija Radio-televizije Crne Gore iz partijskog u Javni servis ne smije biti zaustavljena, jer bi to bio prvi korak ka gušenju evropskih integracija i evropske Crne Gore“, saopšteno je sa skupa.
U ime organizatora Radoš Mušović je poručio da transformacija RTCG niti je završena, niti će biti zaustavljena.
„Javni servis pripada svima nama, zaslužujemo da znamo da je svaki naš evro, koji je otišao u RTCG, otišao u nezavisni Javni servis“, naveo je Mušović.
On je takođe saopštio da neće dozvoliti da ovo bude korak ka gušenju EU integracija i dodao da se konačno „skidaju lanci sa RTCG“.
„Nećemo biti utišani, pamtimo mrak u kojem smo bili i taj mrak se neće vratiti, zbog Crne Gore kojoj pripada EU budućnost“, kazao je Mušović.
Direktorka CRVNO-a Ana Novaković kazala je da je smjenom Gorana Đurovića sa mjesta člana Savjeta RTCG-a Administrativni odbor Skupštine Crne Gore pokazao da je sredstvo DPS-a, koji se na taj način obračunava sa neistomišljenicima.
„Ta partija se na ovaj način sučeljava sa neistomišljenicima i slobodnomislećim aktivistima nevladinog sektora“, kazala je Novakovićeva.
Predsjednik UO „Instituta alternativa“ Stevo Muk ocijenio je da se u Javnom servisu dešavao pozitivan proces, ali da poslednjih nekoliko mjeseci „svjedočimo pokušaju povratka na staro“.
„Prepoznajemo da je to iz kuhinje DPS-a. Gospodin Luiđ Škrelja je samo izvršilac odluka koje su donijeli Milo Đukanović i Duško Marković. Mi tražimo da se sa tim prestane. Apelujemo na DPS i na njihovo rukovodstvo da ovaj proces zaustave i da sačuvamo nezavisnost RTCG“, poručio je Muk.
Predstavnica Centra za istraživačko novinarstvo Milka Tadić Mijović istakla je da se ne smije zaustaviti transformacija RTCG iz partijskog u Javni servis, navodeći da je za „evropsku perspektivu neophodno da postoje nezavisni mediji“.
„Ova zemlja ima ozbiljnih problema i imaće ih još više ako ova transformacija RTCG bude zaustavljena. Mi smo još daleko od slobodno izražene volje građana, od slobodnih medija“, ocijenila je Mijovićeva.
Performans ispred Parlamenta su organizovali Centar za građansko obrazovanje (CGO), Centar za istraživanje i monitoring (CEMI), Centar za istraživačko novinarstvo (CIN), Centar za razvoj nevladinih organizacija (CRNVO), Institut alternativa (IA) i Mreža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS), a sve u znak protesta protiv napada i pritisaka na nezavisnost Radio-televizije Crne Gore.