Predsednik je naglasio da mnogo stvari u dinamici investiranja zavisi od regionalne uprave. Prema njegovim rečima, tokom krize, obim ukupnog ulaganja u zemlji u protekle tri godine smanjio se za 7,9 odsto, „dok je u 21 regionu zabeležen rast investicija u osnovni kapital“. „Pri čemu je u deset najboljih subjekata ovo povećanje bilo skoro 40 odsto. U pitanju su Amurska, Arhangelska, Vologdska, Kalinjingradska, Lenjingradska, Murmanska, Tulska oblast, Jakutija, Kabardino-Balkarija i Jamalo-Nenjecki okrug“, nabrojao je ruski predsednik.
Poboljšanje investicione klime u regionima Rusije nije samo ekonomski, već i politički zadatak, istakao je Putin.
On je izjavio da je povećanje investicione atraktivnosti regiona Rusije jedna od ključnih oblasti rada, jer dovodi do pokretanja nove proizvodnje, stvaranja novih radnih mesta i povećavanja prihoda građana, „što je naš najvažniji prioritet“.
„Povećanje investicija i preduzetnička aktivnost svakako predstavljaju ekonomski zadatak (to je osnova za ekonomski rast i jačanje poreske osnovice za prihode u regionu), ali to je politički zadatak u punom smislu te reči, jer stvara realne resurse, povećava resurse za razvoj zdravstva, obrazovanja, socijalne sfere, za sprovođenje programa za unapređenje i poboljšanje gradskog okruženja i sprovođenje ekoloških projekata“, naglasio je Putin.
Da bi se povećala investiciona atraktivnost ruskih regiona neophodna je poreska i politička stabilnost i napredak, izjavio je Putin.
Potrebno je da se otarasimo „sive zone“ u ruskoj ekonomiji, ali ne silom i represivnim merama, već stvaranjem uslova za normalan rad, a to zavisi od vlade i situacije u regionima, dodao je ruski predsednik.
„Moramo da se oslobodimo ove ’sive zone‘. Slažem se da, kako bismo je se oslobodili ne treba primenjivati samo represivne mere, prisiljavati da se radi ’na belo‘, moraju se stvarati uslovi. To zavisi od vlade, ali ništa manje ne zavisi i od toga šta se dešava u regionima Rusije. To, zapravo, i pokušavamo da radimo“, rekao je Putin na sastanku Državnog saveta.