Srbi u Preševu ostali su najverovatnije ponovo van lokalnog parlamenta, čime je apsolutna vlast u ovom gradu u rukama Albanaca. Jedina razlika u odnosu na prethodne izbore jeste ta što je pobedila stranka Alternativa za promene (AP) koju vodi Šćipri Arifi, koji je novo lice na političkoj albanskoj sceni.
Arifi, koji je odrastao u Nemačkoj, u prethodnom sazivu parlamenta u Preševu bio je u Pokretu za demokratsko delovanje Rize Haljimija, ali je napustio stranku i podneo ostavku na mesto predsednika opštine u martu ove godine, zbog čega su i raspisani vanredni opštini izbori.
Njegova pobeda, po rečima Ljiljane Stojanović urednika portala „Jug pres“, nije neko iznenađenje jer je Arifi pridobio poverenje, mladih Albanaca pre svega, ali i zbog toga što je dosta govorio o nezaposlenosti, koja je bolna tačka ove opštine. Međutim, kako kaže, tokom ovih izbor i on je donekle inficiran „nacionalnim“ sindromom.
„On praktično važi, tačnije važio je za čoveka albanske dijaspore, koja je i finansijski i politički vrlo uticajna. Takođe, i naši i strani političari ga vide kao čoveka koga zanimaju ekonomija, biznis i nekoga ko razmišlja na nemački način. Do ovih izbora govorio je da su stvari poput referenduma održanog početkom devedesetih i priče o pripajanju juga Srbije Kosovu, stvar prošlosti i da treba ići napred, zbog čega su ga Albanci dosta osuđivali. Međutim, tokom ove izborne kampanje postalo je vrlo jasno da insistira na nacionalnim detaljima, čime se svrstao u grupu onih koji su to i ranije radili, a se tako u ovim izborima obavezno pojavljivala albanska zastava, koja mnogo znači za sve Albance“, kaže ona.
Naša sagovornica kaže da su se Albanci tokom kampanje utrkivali i ko će sa kojim liderom iz albanske političke elite, bilo sa Kosova bilo iz Albanije, da se slika sa kandidatima. Arifi je bio među onima koji je tokom izbora istakli podršku od Ramuša Haradinaja i Edija Rame. O tome da li će se Preševo pod novom vlašću okrenuti ka Beogradu ili Tirani i Prištini, naša sagovornica kaže sledeće.
„Sada očekujemo da vidimo ko će napraviti vladajuću koaliciju. Mislim da će Arifi da se udruži sa grupom koja se izdvojila iz Demokratske partije Albanaca koju predvodi Sami Salihu, ali očekujem da će i Srbi ipak ući u Skupštinu. Jer ako se ponove izbori na biračkom mestu u selu Buštranje, gde žive i Srbi, uspeće da namaknu tih 20-ak glasova koliko im realno fali, i da će i srpska lista biti treći koalicioni partner u vlasti u Preševu“, ocenjuje Stojanovićeva.
Arifi ne zna srpski jezik, a albanski je naučio sa 19 godina i to na nagovor svoje supruge. Prema onome što se o njemu zna, završio je Islamski fakultet i čovek je vere, a u prilog tome ide i podatak da je njegova supruga, koja je inače ginekolog po struci, pokrivena po muslimanskim pravilima. Činjenica da je Arifi spreman da pravi koaliciju sa Samijem Salihuom, koji je nekada bio deo strukture OVBPM, vuče ka nacionalnoj struji nove vlasti, ali je to verovatno stvar o kojoj se nije odlučivalo u Preševu već na višim instancama u albanskom korpusu.
Na vanrednim lokalnim izborima u Srbiji, koji su održani u nedelju u ovom gradu, na jugu Srbije glasalo se na 38 biračkih mesta, a pravo glasa mogao je da iskoristi 38.751 birač. Srbi su osvojili samo 313 glasova, što ih ostavlja zasad ispod cenzusa. Najviše gasova dobila je drugoplasirana stranka Demokratska partija Albanaca (DPA) Ragmija Mustafe, a na trećem Partija za demokratsko delovanje (PDD). Demokratska partija Nagipa Arifija osvojila je 150 glasova. Srpske stranke su išle na izbore zajedno na listi — Jedinstvena srpska lista. Na izborima u Preševu učestvovalo je sedam lista albanskih partija, jedna grupa građana i jedna lista na kojoj se okupilo šest srpskih partija.