„Mi otvoreno govorimo američkim partnerima da smo zabrinuti zbog planiranog snabdevanja Ukrajine smrtonosnim oružjem“, rekao je Karasin.
Administracija američkog predsednika Donalda Trampa odobrila je plan da Ukrajinu snabde „smrtonosnim oružjem“, uključujući i protivtenkovske rakete „Džavelin“. Portparolka američkog Stejt departmenta Heder Navert izjavila je da je Vašington doneo odluku o isporukama odbrambenog oružja Ukrajini za obezbeđivanje zaštite njenog teritorijalnog integriteta i suvereniteta.
Rusija je izuzetno razočarana zbog informacije da su SAD izdale licencu jednoj od kompanija za isporuku velikokalibarskih snajperskih pušaka Ukrajini, rekao je Karasin.
„Na taj način, ’jastrebovi‘ iz Vašingtona pokušavaju, kako oni smatraju, da za Rusiju podignu ’cenu sukoba u Donbasu‘. To je vrlo pogrešna i opasna logika. Ona vodi ka ratu, a ne miru“, dodao je on.
Ranije je portparolka Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova saopštila da je Vašington izdao dozvolu neimenovanom proizvođaču oružja za isporuku snajperskih pušaka velikog kalibra „Baret M107A1“ Kijevu.
„Donošenjem odluke o slanju takvog oružja u Kijev, SAD i Kanada otvaraju Pandorinu kutiju i zapravo se upliću u unutrašnji sukob, ponovo ga potpiruju i internacionalizuju“, istakao je Karasin. Pritom, malo ko razmišlja o posledicama ovakvog koraka, dodao je diplomata.
„U Ukrajini trenutno ’radi‘ nekoliko stotina američkih, kanadskih i drugih vojnih instruktora NATO-a, koje će mnogi Ukrajinci sada gledati drugačije — kao punopravne učesnike u neobjavljenom građanskom ratu na jugoistoku zemlje“, rekao je on.
Rusija poziva Sjedinjene Američke Države i Kanadu da analiziraju posledice mogućih isporuka američkog i kanadskog oružja Ukrajini, dodao je Karasin.
„Da li Vašington i Otava daju garancije da njihovo smrtonosno oružje neće pasti u pogrešne ruke? Na primer, da se neće naći u rukama terorista? Ili da ga preduzimljivi ukrajinski privrednici neće prodati negde na Bliskom istoku ili nekom drugom mestu na karti sveta, koje je pre svega ’bolna tačka‘ za SAD?“, rekao je Karasin.
Ukrajinske vlasti, umesto reintegracije Donbasa, sopstvenim rukama guraju region van zemlje, smatra Karasin.
Prema njegovim rečima, u skladu sa Minskim sporazumima, Donbas bi trebalo da dobije poseban status unutar Ukrajine. „U stvarnosti vidimo obrnuti proces. Umesto reintegracije regiona u zajednički politički i ekonomski prostor, ukrajinsko rukovodstvo zapravo sopstvenim rukama gura jugoistok iz zemlje“, rekao je Karasin.
Karasin smatra da se Kijev služi svim mogućim metodama.
„Ukrajinske vlasti ne prezaju od otvoreno surovih i ciničnih metoda — od prekida socijalnih i penzionih isplata, isključivanja vodosnabdevanja, struje, do pokušaja izolacije Donbasa uvođenjem gotovo potpune blokade. Sve se to čini s jednim ciljem — izazvati masovno nezadovoljstvo i prisiliti region da kapitulira, bez obzira na mišljenje većine stanovništva koje ne želi da trpi politiku Kijeva“, naglasio je on.
„Takve akcije su u suprotnosti sa Minskim sporazumima (Tačka 8), koji potvrđuju potrebu preduzimanja mera za poboljšanje humanitarne situacije i ekonomskog oporavka na jugoistoku Ukrajine i uspostavljanje trgovinskih veza sa našom zemljom“, rekao je ruski diplomata.
Komentarišući mirovnu misiju u Donbasu, Karasin je istakao da zapadna opcija za mirovne snage u Donbasu ima za cilj vraćanje regiona pod kontrolu Kijeva zahvaljujući međunarodnom kontingentu.
„Vidimo da Kijev i njegovi saveznici bukvalno ’na nož‘ dočekuju našu kompromisnu inicijativu o uspostavljanju misije UN za pomoć zaštite specijalne posmatračke misije OEBS-a u Donbasu. Umesto toga predlaže se neproduktivna šema ’mirovne operacije‘, koja je faktički usmerena na prisilno vraćanje regiona pod kontrolu Ukrajine korišćenjem međunarodnog kontingenta“, zaključio je Karasin.
Ukrajinske vlasti su u aprilu 2014. godine pokrenule vojnu operaciju protiv narodnih republika Donjecka i Luganska, koje su proglasile nezavisnost nakon državnog prevrata u Ukrajini u februaru 2014.