„Vaša televizija je jedna od najviše pogođenih ovom američkom politikom. Politikom, koja je, naravno, u potpunoj suprotnosti sa svim normama i principima novinarstva, principima slobode govora, slobode izražavanja“, rekao je Lavrov u intervjuu za RT.
On je dodao da Sjedinjene Američke Države predvode grupu zemalja u OEBS-u koje „odavno zahtevaju donošenje zasebnih odluka kojima će se posebno izdvajati potreba zaštite novinara i obezbeđivanja njihovih prava“.
„Rusija se u potpunosti slaže, ali smo mi protiv izolacije određene socijalne profesionalne grupe“, dodao je ruski ministar.
Ruski ministar komentarisao je situaciju sa televizijskim kanalom RT u Francuskoj.
„Ali Amerika nije jedina zemlja, nije jedina vlada koja diskriminiše vašu televiziju. U Francuskoj i dalje imate probleme, bez obzira na otvaranje ’RT Frans‘“, rekao je Lavrov.
On je istakao da je Ministarstvo spoljnih poslova Rusije apelovalo na francuske kolege zbog ove „nepristojne situacije, ali zasad nema nikakvog rezultata“.
Ministarstvo pravde SAD stavilo je televiziju „RT Amerika“ na spisak stranih agenata po Zakonu o stranim agencijama iz 1938. godine, a da pritom mnogi drugi strani državni mediji, kao što su britanski Bi-Bi-Si, kineski Si-Si-Ti-Vi, francuska televizija „Frans 24“, nemačka radio-stanica „Dojče vele“, nisu registrovani kao takvi.
Galerija radio i televizijskih dopisnika Kongresa SAD obavestila je 29. novembra televiziju „RT Amerika“ da joj je ukinuta akreditacija za praćenje događaja na Kapitol hilu.