Evo proverenih saveta kako se rešiti pogubne navike.
Rusija ulaže brojne napore kako bi nepušače zaštitila od pogubnog dejstva duvanskog dima, kao i da pušače navede da se odreknu ove opasne navike. Aktivna borba protiv pušenja počela je 2009. godine na inicijativu predsednika (tada premijera) Putina i predstavlja segment federalnog programa „Zdrava Rusija“.
Sledeći konkretan korak bilo je uvođenje zakona „O zaštiti zdravlja građana od delovanja duvanskog dima i posledica upotrebe duvana“. Od stupanja na snagu ovog zakona 1. juna 2013. godine, pušenje je zabranjeno na javnim mestima, u restoranima, barovima, vozovima, na aerodromima, železničkim stanicama. Takođe, odredbe ovog pravnog akta ograničavaju prodaju i reklamiranje duvana. Zakon nije jedini instrument. Država je, na inicijativu predsednika Putina, koji je i sam pobornik zdravog života, osmislila čitav niz koraka od značajnog povećanja cena cigareta, do sklanjanja cigareta iz izloga i vitrina prodavnica i kioska do otvaranja besplatne vruće linije gde građani mogu da dobiju savet i podršku psihologa ili drugih stručnjaka. Tu je i internet stranica „Tak zdorovo“, gde se mogu naći sve neophodne informacije koje osoba može primeniti ako želi da prestane da puši.
Važno je istaći da sve mere koje država sprovodi daju rezultate. Statistika kaže da se od početka primene programa među tinejdžerima stopa pušača prepolovila, dok je među starijom populacijom pušača čak 25 odsto manje nego ranije. Zato i ne čudi što je primetno veliko interesovanje građana Rusije koji po internetu traže i razmenjuju savete i narodne lekove pri odvikavanju od duvana, što dodatno govori da je borba protiv duvana uzela maha.
Glavni od svih saveta je da pre nego što osoba odluči da uđe u proces odvikavanja od duvanske zavisnosti, trebalo bi sebi da postavi jasan cilj i da svesno za sebe utvrdi sve argumente zašto za pušenje nema više mesta u njenom životu. Štaviše, ovi se argumenti mogu zapisati na list papira i postaviti na neko vidno mesto.
Nemojmo zaboraviti da nikotin utiče na iste receptore u mozgu kao i svi poznati narkotici. Jedna od studija pokazuje da duvan najduže psihološki deluje na organizam i čini ga zavisnim, duže čak i od opojnih droga. Tokom početne faze borbe, organizam će tražiti sredstva koja će mu pomoći tokom mučnog procesa. Osim brojnih saveta lekara i psihologa, koji se mogu naći na internetu ili po savetovalištima, evo nekih saveta koji predlažu Rusi koji su prestali da puše:
- Napraviti tinkturu od jednakih delova bokvice i rena. Procediti napitak i upotrebljavati ujutru i uveče po supenu kašiku.
- Napraviti tinkturu od ženšena ili kupiti gotove kapi u apoteci. Preporučeno je uzimati po 20 kapi ujutru i uveče.
- U naletu želje za cigaretom, radije jednu kašiku sode bikarbone rastvorite u čaši mlake vode i pijte polako, gutljaj po gutljaj. Takođe, umesto sode bikarbone može se upotrebiti kašičica morske soli.
- 3 sata na tihoj vatri kuvati 200 g ovasa u 4 litara vode. Sačekati da se ohladi. Procediti i sipati u tegle ili flaše i piti po čašu pri pomisli na cigarete.
- Svakodnevno, najbolje pred spavanje, pola sata ležati u kadi napunjenoj vodom temperature 38-39 stepeni. Prethodno 100 g majčine dušice preliti sa dva litra proključale vode i ostaviti da odstoji pa sipati u kadu. Majčina dušica umiruje organizam.
- Veoma je efikasno etarsko ulje pomorandže. Kad god osetite potrebu za cigaretom udišite isparenja citrusovog ulja, jer ono smiruje i odagnava želju za pušenjem.
- Sveže isceđen sok od grejpfruta posebno je dobar u ovom slučaju jer doprinosi bržem oslobađanju organizma od različitih toksina.
- Ujutru i uveče praktikujte jednostavne vežbe disanja. Počnite veoma sporo i postepeno ubrzavajte disanje. Dišite prvo jedan ciklus od 30 udisaja i izdisaja „plućima“, a potom jedan ciklus „stomakom“. Opustite se.
- Komadić sušenog ananasa pojedite svaki put kada osetite potrebu da zapalite cigaretu.
Ono što se ističe na svim forumima kao prva i glavna informacija za sve koji žele da se reše nezdrave navike jeste da prestanak pušenja nije nimalo laka misija. Zato bi svi oni koji čvrsto reše da se odreknu cigareta trebalo prvo da pripreme „pozadinsku“ podršku: da se u početku procesa što manje nerviraju, da što više budu zauzeti, po mogućstvu poslom ili hobijem koji vole, i da se susreću samo sa onim prijateljima koji zrače pozitivno. Takođe, bitno je da se osoba što više kreće, po mogućstvu vežba i pije dovoljno vode. Veoma je teško zaista ostaviti duvan ako nema podrške bliskih, kolega i generalno ljudi iz okoline.
Možda je sad vreme da razmislite o mogućnosti da u 2018. godinu uđete sa čvrstom odlukom da ćete prestati sa pušenjem. Nadamo se da će vam saveti onih koji su već uspeli u sopstvenoj borbi protiv loše navike pomoći, ukoliko se i sami odlučite na taj korak. Srećno!