„Predaja smrtonosnog oružja Kijevu mogla bi da odvojiti SAD od evropskih država, od kojih su mnoge protiv dalje konfrontacije sa Rusijom, posebno zbog Ukrajine. Brisel je već izrazio zabrinutost novim zakonom Kongresa o sankcijama protiv Moskve koji je usvojen bez ikakvog dogovora sa Evropljanima i koji je usmeren protiv evropskih preduzeća“, rekao je stručnjak u autorskom tekstu, objavljenom u magazinu „Nešenel interest“.
Isporuka smrtonosnog oružja Ukrajini, između ostalog, „podstiče Ukrajince da traže još teže oružje, preti da dovede do eskalacije borbi, a pritom, Kijev će izgubiti svaku želju da traži rešenje konflikta u pregovorima“.
Kako navodi Bandau, „bolji pristup bi bio da se pregovori o deeskalaciji krize vode uz predlog prekida razmatranja pitanja ulaska Ukrajine u NATO“. Po njegovom mišljenju, „proširenje Alijanse uopšte nije u interesu SAD“.
„Moskva i Vašington, sa tačke gledišta bezbednosti, uopšte nisu zainteresovani za međusobnu konfrontaciju, posebno ne u Ukrajini. Umesto da se periferni problemi bezbednosti pretvaraju u potencijalne vojne sukobe sa Moskvom, Vašington bi trebalo da zameni uslov i umesto povlačenja ruske vojske iz Ukrajine traži priznanje teritorijelne celovitosti ove zemlje“, smatra autor.
„Moskva bi mogla i da se ne složi, ali Trampova administracija to neće znati sve dok to ne predloži. U ovom trenutku, ne čini se da administracija uopšte i misli to da pokuša, naprotiv“, zaključio je Bandau.