Očekuje se da će izbori za novog predsednika biti održani 19. aprila.
„To predstavlja konačan korak u uspostavljanju budućeg vođstva nacije“, rekao je Kastro, ističući da Kubu sada očekuje „istorijski preokret“.
Bilo je planirano da izbori budu održani u februaru, ali je Kastro tražio odlaganje zbog posledica uragana Irma, koji je pogodio ostrvo, odneo deset života i pričinio veliku materijalnu štetu.
„Zvanično, niko nije objavio ime naslednika. Mnogi koji se bave izučavanjem Kastrove vladavine vole da nagađaju. Mnogo se raspravlja o tome da li će naslednik biti iz porodice Kastro ili iz vojnog resora. Pominju se razna imena: bivši zet Raula Kastra, njegov sin, ćerka. Doduše, ćerka je jedina iz porodice koja je poslanik Narodne skupštine. Međutim, formalno, Raul Kastro ima zamenika, prvog potpredsednika Migela Dijaza Kanela Bermudeza, a ta funkcija ga čini prvim u redu za naslednika. Većina smatra i da mu to pripada. Bermudez je prilično aktivan u poslednje vreme, češće nego ranije putuje u inostranstvo. Ali tu je još jedna važna stvar — Raul Kastro će ostati na čelu svemoćne Kubanske komunističke partije do idućeg kongresa stranke predviđenog za 2021. godinu. Tada će imati 90 godina“, rekao je za Sputnjik Lazar Hejfec, doktor istorijskih nauka, profesor na Katedri za američka istraživanja državnog Univerziteta u Sankt Peterburgu.
Ekspert dodaje da na Kubi dolazi do „smene generacija“ i da je to sasvim prirodan proces.
„Iz prirodnih razloga dolazi do smene generacija kubanskog rukovodstva. Pokoljenje učesnika revolucije i gerilske bitke praktično je otišlo i sada se postavlja pitanje kako će se nova generacija kubanskih lidera, rođenih nakon revolucije, ponašati na vrhu vlasti. To su ljudi sa sasvim drugačijim životnim i političkim iskustvima, koji potpuno drugačije doživljavaju svet. Možemo samo da nagađamo kako će se oni ponašati, da li će biti pragmatični, da li će praviti kompromise, uključujući i one sa SAD, ili će se čvrsto pridržavati te linije koju je predlagao Fidel Kastro. Ali u naredne tri godine Raul Kastro će te procese kontrolisati“, smatra Hejfec.
Kako kažu eksperti, odlazak Kastra sa državničkih funkcija formalno bi mogao da posluži kao razlog za otopljavanje odnosa sa SAD, a takođe i da bude povod za razmatranje eventualnog ukidanja ekonomske blokade Kubi, jer je prema Helms-Bertonovom zakonu, odlazak braće Kastro sa vlasti je jedan od uslova za obnavljanje ekonomskih odnosa sa Havanom.
Međutim, uzimajući u obzir politiku Donalda Trampa, analitičari kažu da se teško mogu očekivati promene u odnosima SAD prema Kubi, barem u bliskoj budućnosti.
U svakom slučaju, ruski eksperti su saglasni da najveće šanse da nasledi Kastra ima potpredsednik Migel Dijaz Kanel Bermudez, i to „sudeći po razvoju događaja, po tome koliko često je počeo da se pojavljuje u javnosti, po odnosu Kubanaca prema njemu“.
Zapadna štampa Migela Dijaza Kanela Bermudeza, koji je po struci inženjer elektronike, opisuje kao pragmatika, tehnokratu i čak kao „umerenog liberala“. Vole da pominju kako je u mladosti imao dugu kosu i slušao Bitlse, zbog čega se sumnjalo da „propagira zapadni stil života“.
Raul Kastro je mlađi brat Fidela Kastra, obožavanog ali i osporavanog lidera Kube, koji je zemljom vladao gotovo pola veka, prkoseći američkoj sili, da bi 2006. godine, zbog bolesti, prepustio vlast svom bratu Raulu.
Raul je jula 2006. preuzeo dužnost predsednika Državnog saveta, a februara 2008. kubanski parlament ga je jednoglasno izabrao za novog predsednika Kube i vrhovnog komandanta Oružanih snaga.
Njegov odlazak sa vlasti označiće kraj šezdesetogodišnje vladavine braće Kastro.