Kako su prenele agencije, 35 zemalja je bilo uzdržano.
Generalna skupština danas je glasala o rezoluciji kojom se od američkog predsednika Donalda Trampa traži da povuče odluku o Jerusalimu, a rezoluciju je predložila Palestina nakon što su SAD u ponedeljak u Savetu bezbednosti UN uložile veto na sličnu rezoluciju koju je tada podržalo 14 ostalih članova Saveta.
Danas usvojenu rezoluciju su, uz Palestinu, predložili Turska, kao predsedavajuća samitu Organizacije za islamsku saradnju, i Jemen, koji predsedava Arapskoj grupi u UN.
U rezoluciji se navodi da je Jerusalim „pitanje konačnog statusa“ i potvrđujuju se 10 rezolucija Saveta bezbednosti o Jerusalimu koje su usvojene još od 1967, uključujući zahteve da se konačni status tog grada mora rešiti u direktnim pregovorima Izraela i Palestinaca.
With 128 Countries Voted for UN resolution, 9 Voted against & 35 Abstained, Resolution rejecting U.S. decision in #UNGA approved despite threats to cut-off finacial support from Trump Administration.
— Metin Polat (@metinpolat060) December 21, 2017
‘The World is Bigger than Five”#United4Quds pic.twitter.com/wgqX6m18Zs
„Bilo kakve odluke i akcije koje bi izmenile karakter, status ili demografski sastav svetog grada Jerusalima nemaju pravnog efekta, ništavne su i nevažeće, te se stoga moraju odbaciti“, stoji u rezoluciji.
U tekstu se „zahteva da se sve države povinuju rezolucijama Saveta bezbednosti koje se tiču svetog grada Jerusalima i da ne priznaju nijednu akciju niti meru koja bi bila protivna tim rezolucijama“.
Kad je reč o tome kako je koja zemlja glasala, zanimljivo je da su primaoci pozamašne američke pomoći, među kojima su Egipat, Avganistan i Iran, podržali rezoluciju, ignorišući pretnju predsednika Trampa obustavom finansijske pomoći ukoliko glasaju za rezoluciju, primećuje AP.
„Za“ su glasale i Srbija, Slovenija, Makedonija, Crna Gora, Albanija, Grčka…
Devet zemalja koje su rekle „ne“ rezoluciji u Generalnoj skupštini UN su SAD, Izrael, Gvatemala, Honduras, Mikronezija, Nauru, Palau, Maršalska ostrva i Togo.
Među 35 zemalja, koliko ih je prilikom glasanja bilo uzdržano, američka agencija navela je Australiju, Argentinu, Kanadu, Kolumbiju, Hrvatsku, Češku Republiku i Meksiko.
AP napominje da je od ukupno 193 države članice UN 21 bila odsutna, uključujući Keniju, Gruziju i Ukrajinu, za koje američka agencija napominje da su u bliskim vezama sa SAD.