„Naravno, ne može se govoriti o uobičajenom radu, jer u našim odnosima postoje ozbiljne prepreke o kojima moramo iskreno da razgovaramo. Znate, spisak problema po kojima imamo nesuglasice: nastavak destabilizacije u Ukrajini, neslaganja oko Sirije, zabrinutost zbog onoga što se dešava u sajber-prostoru i na Zapadnom Balkanu“, rekao je Džonson, koji u petak treba da održi bilateralne razgovore sa svojim ruskim kolegom Sergejem Lavrovom.
Pritom, dve zemlje svejedno moraju da rade zajedno tamo gde je to moguće. „Moramo da razgovaramo o tome, ali takođe kažem Sergeju (Lavrovu) i ruskom narodu: mi smo države koje su članovi ’petorke‘ stalnih članica Saveta bezbednosti UN, imamo odgovornost prema sopstvenom narodu i svetu i moramo da sarađujemo tamo gde možemo. Postoje oblasti u kojima sarađujemo i sada je došlo vreme da Velika Britanija i Rusija razmisle o našim zajedničkim interesima, zajedničkim nacionalnim interesima“, istakao je Džonson.
Velika Britanija i Rusija mogle bi da sarađuju u vezi sa Iranom, Severnom Korejom, Sirijom i Bliskim istokom i to bi bilo korisno za sve, dodao je on.
„Imamo mnogo zajedničkih interesa! Kao prvo, Iran. Stav Velike Britanije veoma je blizak ruskom. Vidimo prednosti zaštite sporazuma o iranskom programu (Zajednički sveobuhvatni akcioni plan, čija primena ukida ekonomske i finansijske sankcije Iranu koje su ranije uveli Savet bezbednosti UN, SAD i Evropska unija), nameravamo da obuzdamo nuklearne ambicije i upotrebu iranskog nuklearnog programa u vojne svrhe. Niko od nas ne želi da Iran dobije nuklearno oružje, to je loše za svet. Sa druge strane, vidimo da iranski narod treba da se vrati u svetski ekonomski sistem, on treba da oseti prednosti učestvovanja u njemu i to je veoma važno“, naveo je Džonson.
O bregzitu
Velika Britanija nema podatke o mešanju Rusije u referendum o bregzitu i druge političke procese, rekao je šef britanske diplomatije.
„Ne želim da se posebno bavim ovim, jer nemamo nikakve podatke o uspešnom ruskom mešanju u naše britanske demokratske procedure. Postoje dokazi o pokušajima mešanja, ali ne znamo za uspešne, bilo u referendum o bregzitu ili u izbornu kampanju“, naglasio je Džonson.
„Ali ponavljam reči našeg premijera, postoje druge zemlje koje su to doživele. Koliko znam, poznato je da je hakovanje baze podataka Nacionalnog komiteta Demokratske partije Sjedinjenih Američkih Država posledica aktivnosti ruskih agenata“, dodao je Džonson.
On smatra da izlazak Velike Britanije iz EU ne igra ulogu za odnose između Ujedinjenog Kraljevstva i Rusije.
„Bregzit je sam po sebi odličan, ali istinu govoreći, on nije relevantan za naše odnose sa Rusijom. Mi imamo još problema o kojima treba da razgovaramo“, kazao je Džonson.
Velika Britanija napustiće Evropsku uniju 29. marta 2019.
Britanija spremna da pomogne Rusiji oko SP
Komentarišući Svetsko prvenstvo u fudbalu, Džonson je izjavio da je Velika Britanija spremna da pruži svu moguću pomoć Rusiji u obezbeđivanju Svetskog prvenstva koje će se održati 2018. godine.
„Jedna od stvari u kojoj bismo želeli da pomognemo Rusiji, a o čemu već raspravljamo, jeste obezbeđivanje Svetskog prvenstva 2018. godine. Čestitamo Rusiji što je dobila pravo da bude domaćin prvenstva. Ja sam bio u Cirihu kada je to objavljeno. Ako budemo mogli da pomognemo na neki način u obezbeđivanju, spremni smo za to“, naglasio je Džonson.
„Štaviše, naši ljudi već razgovaraju sa ruskim vlastima, naši policajci sarađuju uoči prvenstva. Ako možemo nešto da uradimo zajedno, hajde da to i uradimo!“, dodao je britanski ministar.
Svetsko prvenstvo u fudbalu održaće se u Rusiji od 14. juna do 15. jula 2018. godine.