„Očigledno je odakle dolazi signal. Signal dolazi neposredno od države, u vidu predsednika Francuske. To je očigledno. Sva objašnjenja koja se daju tim povodom, uključujući diplomatskim kanalima, svode se na jedno — na citat Makrona, kao predsednika Francuske, on RT i Sputnjiku. Radi se o stavu šefa izvršne vlasti u Francuskoj prema novinarima koji rade u toj zemlji na zakonskoj osnovi“, izjavila je Zaharova na brifingu.
„Zar to nije primer najgrubljeg mešanja države u rad medija? Drugi momenat — pismo javnosti sa zahtevom da se zatvori medij, da mu se ne dozvoli rad, kao po komandi, bilo je pripremljeno pismo. Na čemu se ono zasniva? Po stilu i duhu, ono je bazirano na istom tom citatu predsednika Francuske“, dodala je Zaharova.
Ranije je list „Mond“ objavio otvoreno pismo grupe javnih delatnika Francuske upućeno rukovodstvu Višeg saveta za audiovizuelna sredstva zemlje Olivije Šrameku. Televizija RT Frans je pokrenula emitovanje u Francuskoj 18. decembra.
Na konferenciji za novinare nakon razgovora sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom u maju ove godine u Parizu Emanuel Makron je izjavio da RT i Sputnjik nisu imali pristup njegovom izbornom štabu zbog činjenice da navodno „šire lažne informacije i klevetu“.