U izveštaju se navodi da Ukrajina sve u svemu ispunjava uslove za viznu liberalizaciju, ali bi Kijev trebalo da obrati pažnju na nekoliko momenata.
Dokument sadrži ukupno šest zahteva. Brisel želi da Kijev aktivnije sarađuje sa EU kako bi se sprečili rizici od neregularne migracije. Osim toga, Evropska unija očekuje da Ukrajina sprovede kampanju za informisanje ljudi o njihovim pravima i obavezama u okviru bezviznog režima.
EU takođe očekuje da Kijev odmah vrati nadležnost Nacionalne agencije za sprečavanje korupcije i stvori viši antikorupcijski sud, čime će obezbediti nezavisnost sprovođenja reformi.
Evropska unija zahteva ukidanje amandmana koji obavezuju borce protiv korupcije da objavljuju prihode, kao i da se pojača borba protiv organizovanog kriminala.
Bezvizni režim sa zemljama šengenske zone je na snazi za Ukrajince od 11. juna. Evropska unija zadržava pravo da ga otkaže za bilo koju zemlju za koju smatra da predstavlja izvor migracione pretnje.
Slobodni pristup na 90 dana građani Ukrajine dobijaju u turističke, poslovne i porodične svrhe. Ovaj režim ne odnosi se na pravo na rad ili učenje. Od početka delovanja bezvizni režim za putovanja iskoristilo je više od 350.000 osoba.