Posle višemesečnih protesta i upozorenja da se u vode u potoku Plitvice i na izvoru Velikog slapa puštaju vode iz septičkih jama iz apartmana koji niču kao „pečurke posle kiše“, branioci su i dronom snimili celo područje, piše portal „24 sata“.
„Otkrili smo da se na šest lokacija iz septičkih jama ispušta sadržaj u vodu. Prijavili smo sve policiji i inspekciji. U julu je Hrvatski zavod za javno zdravstvo na zahtev DORH-a skupio uzorke na trima ispustima u Plitvica Selu, na izvoru Velikog slapa i u potoku Plitvice. Znali smo da su nalazi loši, ali nisu hteli nam ih daju“, kaže Jandrić.
„Pre nedelju dana dobio sam šokantan nalaz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Ličko-senjske županije. U vodi Velikog slapa ne bi smeo biti ni miligram kanalizacije u jednoj litri, a zabeležen je čak 131 mg/l. I nije za piće, kao ni voda u potoku Plitvica u kojem je u litri nađeno čak 380 miligrama kanalizacijskih voda i 10 miligrama bakterije ešerihija koli. Na samim ispustima koncentracije su puno veće pa je, recimo, količina deterdženata 840 puta veća od dozvoljene. Otpadnih voda na tim mestima ne bi smelo biti više od 35 mg/l, a ima ih 780 mg/l. Na Plitvicama, očigledno, prevladavaju privatni interes i pohlepa s izglednim krajem. Ako se ovo nastavi, uništićemo prirodu koja je svetska baština. Plitvice postoje samo zahvaljujući mikroorganizmima koji se zovu sedrotvorci. Oni mogu živeti isključivo u kristalno čistoj vodi. Čim se u vodu ubace otpadne vode, sedrotvorac umire. U tom slučaju nema više sedre, čime će se Plitvice pretvoriti u močvaru. To je domino-efekat“, upozorio je Branimir Bunjac, saborski zastupnik Živog zida.
Napominje da je veliko zagađenje direktna posledica prostornog plana kojeg je 2014. odobrio Sabor. Tim planom omogućena je gradnja unutar Nacionalnog parka. Od tada do danas je, kaže, izdano minimum 50 građevinskih dozvola.
„Kod nas se dopušta devastacija prirode od strane građevinskih lobija, tajkuna, a sve u svrhu jednokratne zarade. U to su uključene političke strukture. HDZ je doneo prostorni plan, a SDP ga je u Saboru usvojio. Očigledno je u ovom slučaju Ministarstvo graditeljstva jače od Ministarstva ekologije koje je uvek poslednja rupa na svirali“, rekao je Bunjac.
„Znači, ne da se ne sme piti, nego se ne sme stavljati na ruke i neizdrživo smrdi. Zavisno o godišnjem dobu, smrdi više ili manje“, upozorio je Bunjac.