Specijalna komisija, u čijem sastavu su predstavnici Ministarstva kulture Ruske Federacije, Federalne agencije „Rosotrudničestvo“, Ruske i Srpske pravoslavne crkve, kao i Društva za podizanje Hrama, visoko je ocenila kvalitet i umetničko ostvarenje mozaičkog platna.
Projekat uređenja kupole Hrama realizovao je umetnički kolektiv pod rukovodstvom akademika Ruske akademije umetnosti Nikolaja Muhina. Kompanija „Gasprom njeft“ uplatila je za finansiranje mozaičkog uređenja kupole Hrama 4 miliona evra. Uređenje kupole Hrama Svetog Save na Vračaru predstavlja jedan od najvećih projekata mozaičkog dekorisanja krivolinijskog prostora u svetu: ukupna površina platna iznosi 1248 kvadratnih metara. Na izradi centralne kompozicije „Vaznesenje Hristovo“, koja ukrašava kupolu Hrama, radilo je 70 ruskih i srpskih umetnika, saopštio je NIS.
„Rusiju i Srbiju povezuje viševekovno prijateljstvo. Naši narodi su uspostavili odnose još u vreme krštenja Rusije. I pravoslavlje je postalo jedna od fundamentalnih osnova jedinstva Rusije i Srbije. Zato nema ničeg neobičnog u tome što je upravo pravoslavni Hram postao glavni simbol srpsko-ruske duhovne veze. Zajedno sa svojim ruskim i srpskim kolegama više puta sam kontrolisao tok radova na izradi mozaika Hrama. Svima je bila pružena mogućnost da učestvuju, ulaganjem svog delića stakla u buduću kompoziciju. I to jeste simbolično, jer se Hram Svetog Save zaista podiže zajedničkim snagama Srba i Rusa“, izjavio je član Izvršnog odbora „Gasprom njefta“ Aleksandar Dibalj, koji vodi projekat za izradu mozaika Hrama.
Hram Svetog Save na Vračaru je jedan od glavnih spomenika arhitekture u Srbiji i jedan od najvećih pravoslavnih hramova u svetu. On je izgrađen na mestu spaljivanja moštiju Svetoga Save od strane osmanlijskih vlasti 1594. godine.
Hram je projektovan krajem 19. veka, ali je izgradnja počela tek 1935. godine. Međutim, izgradnja je bila odložena zbog Drugog svetskog rata. Podizanje kupole je završeno 1989. godine, a zvanično je Hram otvoren tek 2004. godine, ali unutrašnje uređenje još uvek traje.
Kompanija „Gasprom njeft“ finansira projekat za izradu mozaika kupole Hrama u okviru realizacije programa za podršku kulture i očuvanja istorijskog nasleđa Srbije. Kompanija predstavlja najvećeg inostranog investitora u Srbiji.