Vojni analitičar iz Moskve Viktor Baranec kaže da je jedan od strateških ciljeva ovih vežbi koordinacija aktivnosti protivvazdušne i protivraketne odbrane Rusije i Kine. U slučaju da SAD ipak odluče da napadnu Severnu Koreju, to ne bi smelo da nas iznenadi, kaže Baranec za Sputnjik.
„Severna Koreja graniči se sa Rusijom i Kinom, i sve je moguće. Američke rakete bi mogle greškom da padnu na teritoriju naših zemalja. Koordinacija u slučaju vanredne situacije je veoma važna. Mislim da je to potpuno ispravna odluka. Podsetio bih da Moskva i Peking imaju zajednički stav po pitanju Severne Koreje, da je nedopustivo saterivati Kim Džong Una u ćošak i sprovoditi politiku uslovljavanja, te da je korejski problem neophodno rešavati političkim i diplomatskim sredstvima. Ali američki brodovi se i dalje gomilaju duž obala Severne Koreje, a iz Vašingtona se sve češće čuje preteća retorika“, podseća Baranec.
Da napetost na relaciji Pjongjang—Vašington zabrinjava ruske i kineske vojne stratege, saglasan je i Milorad Denda, dugogodišnji dopisnik naših medija iz Kine. Događaji u vezi sa Severnom Korejom u poslednjih godinu dana pozivaju na oprez, na strateška razmišljanja, ali i na praktične vojno-strateške poteze. Kontakti vojnog rukovodstva Rusije i Kine sve su učestaliji, kaže Denda.
„Reč je o saradnji između Moskve i Pekinga koja je sve intenzivnija, o vojnoj saradnji. Treba reći da je nedavno u Moskvi boravio i kineski ministar odbrane. Reč je o zajedničkim pripremama, akcijama i, ako hoćete, razmišljanjima u susret eventualnim izazovima koji mogu da se pojave u tom delu sveta koji je jedna od najneuralgičnijih tačaka danas“, kaže sagovornik Sputnjika iz Beograda.
Dok Rusi i Kinezi vežbaju u Pekingu, vojske SAD, Južne Koreje i Japana završavaju dvodnevne zajedničke manevre u Japanskom moru, kako je objašnjeno, u cilju otkrivanja i praćenja raketa Severne Koreje. To su šeste zajedničke vojne vežbe triju zemalja od 2016. godine, a organizuju se dve nedelje pošto je Severna Koreja testirala interkontinentalnu balističku raketu koja je pala u Japansko more.
SAD i Južna Koreja obavile su prošle nedelje posebne zajedničke vojne vežbe u regionu.
Tenzije rastu pošto je Severna Koreja sprovela nekoliko nuklearnih i balističkih proba, ali bi na saradnju Južne Koreje i SAD ipak trebalo posvetiti posebnu pažnju, upravo iz tog razloga ne treba da nas čudi sve intenzivnija saradnja Rusije i Kine, kaže Milorad Denda.
„Nije reč samo o pretnjama Severne Koreje, koja može da ispali raketu sa nuklearnom glavom, reč je i o istovremenim vojnim vežbama Sjedinjenih Američkih Država i Južne Koreje koje su gotovo redovne više puta godišnje. Reč je o razmeštanju protiv raketnih sistema koji lako mogu da budu i raketni sistemi u Južnoj Koreji. Prem atome, reč je o preventivnim prirodnim akcijama dve supersile u tom delu sveta da bi se predupredili, odnosno suzbili svi izazovi koji dolaze iz te veoma zategnute situacije“, objašnjava Denda.
Vojne vežbe Rusije i Kine treći su susret dve najveće vojne sile na improvizovanom bojnom polju u poslednjih šest meseci. Vojske Ruske Federacije i Narodne Republike Kine imale su u julu zajedničke manevre u Baltičkom moru, a u septembru su vežbale blizu obale Severne Koreje.
Sagovornici Sputnjika smatraju da će se saradnja na vojnom polju dodatno pojačati, jer ovde dve moćne vojne sile neće sedeti skrštenih ruku i gledati pojačane vojne aktivnosti SAD u svom najbližem komšiluku. Moskva je tokom dana ponovo pozvala Vašington i Pjongjang da se uzdrže od koraka koji bi doveli do nove eskalacije.
„Situacija na Korejskom poluostrvu se dodatno pogoršala otkako je Severna Koreja testirala balističku raketu 29. novembra. Sa žaljenjem saopštavamo da u takvim okolnostima SAD nastavljaju svoju nekonstruktivnu politiku s ciljem jačanja vojne aktivnosti u severoistočnoj Aziji“, izjavila je portparolka Ministarstva inostranih poslova Marija Zaharova.
Ona je dodala da ne samo što ovakvo „pokazivanje mišića“ ne može da pomogne u ublažavanju tenzija već je, naprotiv, praćeno najozbiljnijim posledicama po situaciju u regionu.
Moskva poziva i Vašington i Pjongjang treba da odmah počnu da u praksi rade na potrazi za političkim i diplomatskim rešenjima za čitav niz problema na Korejskom poluostrvu.
Prve zajedničke vojne vežbe Rusije i Kine „Bezbednost vazdušnog prostora 2016“ održane su u maju prošle godine.