Praljak je po izricanju pravosudne presude popio otrov u sudnici tribunala, a nekoliko sati kasnije umro je u obližnjoj bolnici.
Komemoraciji su prisustvovali ministri odbrane i branitelja Damir Krstičević i Tomo Medved, zatim brojni političari Miroslav Tuđman, Vladimir Šeks, Nikola Štedul, Luka Bebić, Ivan Penić, Zdravko Tomac, Željko Sačić, Pero Kovačević, Josip Lucić, Andrija Hebrang…
Komemoraciji su prisustvovala i dva osuđenika za ratni zločin Mirko Norac i Dario Kordić.
U prvom redu među najvišim predstavnicima sedeo je hrvatski pevač koji glorifikuje ustaštvo Marko Perković Tompson, a prisutan je bio i potpredsednik Sabora i zamenik predsednika HDZ Miljan Brkić.
Pedsednica Kolinda Grabar Kitarović je danas u Bjelovaru, a premijer u Parizu.
General Marinko Krešić, sekretar Generalnog zbora je za N1 tv oceno da je njihovo odsustvo poruka narodu.
„To je poruka narodu, to je poruka braniteljima. Zbog toga kako se ponašaju, kazniće ih birači“, kazao je.
Inače, prve izjave najviših zvaničnika Hrvatske da je presuda hercegovačkoj šestorki neprihvatljiva osudili su i predstavnici međunarodne zajednice i deo hrvatske javnosti, komemoracija je upriličena, a na njoj je Praljak praktično proglašen „mučenikom“.
Brkić, međutim, za „Večernji list“ kaže da je svom saborcu došao na komemoraciju.
„Svojim činom general Praljak izdigao se iznad vlastite slobode jer mu je istina bila draža“, rekao je.
Govornici na komemoraciji, među kojima je bio i Miroslav Tuđman, neuobičajeno za ovakav jedan događaj pozdravljani su aplauzima.
„Slobodan Praljak nije ratni zločinac. On je s prezirom odbacio nepravednu presudu. Njegova presuda je uvreda za svaku pravdu. To je teatar apsurda. Praljak ne bi bio Praljak da nije ustupio pred pristranim sudijama. Nijedan minut nije želeo živeti kao ratni zločinac“, rekao je Tuđman, koji je Praljka nazvao „ljudinom kojoj nitko nije ravan“.
Miroslav Tuđman je presudu Praljku ocenio istovremeno kao „teatar apsurda“.
Svi govornici i svi prisutni smatraju presudu Praljku i „petorici“ nepravednom i neprihvatljivom.
Inače, komemoracija je započela recitovanjem Gundulićeve „Himne slobodi“.
Dvorana „Lisinski“ je bila prepuna obožavatelja i simpatizera generala Praljka, osuđenika za ratni zločin, koji su se pre komemoracije upisali u knjigu žalosti otvorenu tim povodom.
U predvorju dvorane je postavljen video-obim za one koji nisu mogli da uđu u salu.
Inače, Zagreb je od jutros praktično blokiran grad zbog komemoracije u „Lisinskom“. Mnoge ulice su blokirane, a po podne će za Praljka biti održana misa.
U delu hrvatskih medija postavlja se pitanje održavanja ove komemoracije i učešća države u organizovanju ovog događaja s obzirom na to da ju je organizovalo jedno nevladino udruženje, a da je istovremeno za njegovo obezbeđenje angažovan veliki broj pripadnika policije.