Odluka „ne doprinosi izgledima za mir u regionu“, navodi se u Deklaraciji usvojenoj posle hitnog sastanka Saveta bezbednosti UN, sazvanog posle Trampove odluke i na kojem SAD nisu dobile podršku.
Ambasadori su takođe pozvali sve strane na uzdržanost i dodali da se ne slažu sa američkom odlukom o priznavanju Jerusalima kao glavnog grada Izraela i premeštanja Ambasade SAD iz Tel Aviva.
„Status Jerusalima treba da se odredi putem pregovora Izraelaca i Palestinaca“, navodi se u Deklaraciji i dodaje da bi Jerusalim trebalo da bude glavni grad dve države, Izraela i Palestine.
„U skladu sa međunarodnim pravom i rezolucijama Saveta bezbednosti UN 476, 478 i 2334, smatramo istočni Jerusalim kao deo okupirane palestinske teritorije“, dodaje se u Deklaraciji pet ambasadora. Izrael je istočni deo Jerusalima osvojio u ratu 1967. godine i anektirao ga.
Švedski ambasador u UN Olof Skog kazao je da je američka akcija „protivna međunarodnom pravu i rezolucijama Saveta bezbednosti“, naglašavajući da status Jerusalima treba da bude odlučen u direktnim izraelsko-palestinskim pregovorima.
Francuski ambasador Fransoa Deletr je izrazio žaljenje zbog američke odluke.
Palestinski ambasador Rijad Mansur je nazvao odluku SAD „neodgovornom“ i potvrdio je palestinski stav da se se status Jerusalima mora rešavati kroz izraelsko-palestinske pregovore na osnovu rešenja o dve države.
Palestinci u istočnom delu Jerusalima žele glavni grad svoje buduće države čije se osnivanje nagoveštavalo kao moguće pregovaračko rešenje za njihov sukob s Izraelom, koji traje decenijama, ali se posle odluke Trampa o Jerusalimu za sada ne vidi mogućnost za bilo kakve pregovore.