U pismu se navodi da su emisije Radio Sputnjika emitovane iz radio-stanice VZHF 1390 AM u Vašingtonu, koja je u vlasništvu MRBI-ja, a da je na sajtu Sputnjika objavljen članak „Svi slušamo Radio Sputnjik: Rusi zauzimaju radio stanicu 1390 AM u Vašingtonu“.
„Uzimajući u obzir ove okolnosti od MRBI bi mogli da tražimo da se registruje u skladu sa Zakonom o registraciji stranih agenata (FARA)“, navodi se u pismu koje je potpisao šef Odeljenja za registraciju FARA-e Ministarstva pravde SAD Heder Hant.
MRBI bi mogao da postane druga kompanija koja emituje program Sputnjika u SAD, koja se našla pod uticajem zakona o stranim agentima, podseća Ministarstvo u pismu, koje je već registrovalo prema FARA-i i unelo u odgovarajući spisak „Reston translejtot“ koja emituje Radio Sputnjik na FM frekvencijama.
Pri tome sâm Sputnjik, koji radi sa mnogim kompanijama širom sveta, nije registrovan kao strani agent u SAD, jer američke vlasti to nisu tražile.
Ministarstvo pravde SAD traži od MRBI-ja da u roku od 30 dana dostavi dokumentaciju o imovini, opis rada kompanije, opis usluga koje je pružao Sputnjiku ili nekoj drugoj povezanoj ili stranoj organizaciji, ako ih je bilo, kao i kopiju sporazuma MRBI-ja sa Radio Sputnjikom ili nekom drugom povezanom ili stranom organizacijom. Osim toga, Ministarstvo pravde predlaže da se odgovori na pitanja, konkretno, o poreklu programa i uređivačkoj kontroli nad sadržajem programa i finansiranju.
Tražena informacija treba da pomogne „prilikom odlučivanja da li vaš klijent ili druge strane treba da se registruju u skladu sa zakonom o stranim agentima“, navodi se u pismu Ministarstva pravde advokatima MRBI-ja.
Glavna urednica RT i Sputnjika komentarišući histeriju protiv ruksih medija u SAD izjavila je: „Ozbiljno brinem za porodicu u kojoj sam živela dok sam učila u SAD u okviru razmene, da će ih proglasiti stranim agentima".
Ministarstvo pravde SAD unelo je televiziju „RT Amerika“ na spisak stranih agenata po Zakonu o stranim agencijama iz 1938. godine, a pri tome mnogi drugi strani državni mediji, kao što su britanski Bi-Bi-Si, kineski Si-Si-Ti-Vi, francuska televizija „Frans 24“ i nemačka radio-stanica „Dojče vele“, nisu registrovani kao takvi.
Kao odgovor na te mere prema ruskim medijima, Ministarstvo pravde Rusije uključilo je u spisak devet medijskih kuća kojima je dodeljen status stranog agenta. Na spisku se nalaze „Glas Amerike“, „Radio Sloboda“, „Faktograf“, „Sibir.Realije“, televizija „Sadašnje vreme“, tatarsko-baškirski servis „Radio Sloboda“, „Idel.Realije“, „Kavkaz.Realije“ i „Krim.Realije“.
Predsednik Rusije Vladimir Putin potpisao je 25. novembra zakon prema kojem se mediji koji se finansiraju iz inostranstva mogu smatrati stranim agentima. Odluku o tome koji će mediji biti smatrani stranim agentima donosiće Ministarstvo pravde Rusije. Taj zakon bio je iznuđeni odgovor na represivne mere protiv ruskih medija.