Poglavar Ruske pravoslavne crkve je izrazio nadu u „pravedno rešavanje pitanja budućnosti Kosova i Metohije“, dok je srpski patrijarh govorio o namerama Srbije da se i dalje bori za očuvanje ove srpske pokrajina u sastavu zemlje, ističući istovremeno da Srbija računa na pomoć Rusije.
„Naša zemlja se uporno bori da sačuva tu zemlju u sastavu naše države. Tu zemlju nepravedno otimaju od Srbije. Naše snage su male i zbog toga nam je potrebna pomoć bratske Rusije i Ruske pravoslavne crkve“, rekao je patrijarh Irinej.
Poglavar Srpske pravoslavne crkve se zahvalio ruskom patrijarhu što prati situaciju vezanu za Kosovo i Metohiju, što je više puta posećivao tu zemlju i što je imao priliku da se lično upozna sa svim teškoćama i iskušenjima sa kojima se suočava srpski narod na Kosovu.
On je takođe zahvalio poglavaru RPC i za pomoć koju Ruska crkva pruža u ukrašavanju Hrama Svetoga Save.
Ruski patrijarh je, s druge strane, naglasio da je ukrašavanje beogradskog Hrama jedan od prioritetnih zadataka, ističući da će on biti simbol srpsko-ruskog bratstva.
„Koliko mi je poznato, kupola je već završena, pokrivena mozaikom. U kupoli je prikaz praznika Vaznesenja Gospodnjeg, što je i nebeski zaštitnik grada Beograda, i to ima svoju jaku simboliku. Nadamo se da će taj mozaik u Hramu Svetog Save biti simbol našeg, srpsko-ruskog bratstva i prijateljstva. Kao što vam je poznato, ne svojom krivicom, Rusija je sada u jednom posebnom ekonomskom položaju i bez obzira na te okolnosti, koje nam uskraćuju neke mogućnosti, mi smatramo da je ukrašavanje katedralnog Hrama Svetog Save prioritetan i važan zadatak“, rekao je patrijarh Kiril.
Patrijarh Kiril je naglasio da su odnosi Srbije i Rusije tradicionalno čvrsti i da „mi čuvamo jedinstvo pravoslavlja“.
„Kroz celu istoriju naši narodi su uvek bili zajedno, nikada nismo međusobno ratovali i uvek smo se borili na istoj strani. Mi zajedno čuvamo jedinstvo pravoslavlja i ovaj hram (na Vračaru) zaista treba da postane simbol tog čudesnog bratstva i uzajamnih odnosa dveju država, dvaju naroda i dveju crkava“, dodao je ruski patrijarh.
Patrijarh Kiril je uputio i reči pohvale Podvorju SPC u Moskvi, na čijem je čelu episkop moravički Antonije, koji, kako je rekao, zauzima izuzetan položaj u Moskvi i aktivno učestvuje u duhovnom životu kao predstavnik SPC.
„I izuzetno je važno što se oko vladike Antonija okupljaju Srbi koji žive u Rusiji i smatram da to ima veliki značaj za našu i vašu crkvu“, dodao je poglavar RPC.
Patrijarh Kiril je takođe naveo da istu ulogu ima i Podvorje RPC u Beogradu, na čijem je čelu otac Vitalij Tarasjev.
„Ruski hram u Beogradu objedinjuje nekoliko generacija ruske migracije, i u tom hramu se iznose molitve za pokoj duša izbeglica, odnosno Rusa koji su zbog tragičnih događaja tokom Revolucije u Rusiji zauvek napustili svoju domovinu, a molitve se takođe iznose i za vojnike koji su učestvovali u Prvom svetskom ratu i, između ostalog, branili i štitili Srbiju“, rekao je ruski patrijarh.
On je zahvalio patrijarhu Irineju i što redovno vrši bogosluženja u ruskoj crkvi u Beogradu, čime, kako je kazao, potvrđuje značaj srpsko-ruskih veza.
„Posebno je značajan faktor u našim duhovnim vezama i razmena studenata. I sada su se stvorili bolji obrazovni uslovi u Rusiji i našoj crkvi, jer su Akademija u Sankt Peterburgu, a takođe i Moskovska duhovna akademija i još neke bogoslovije naše Crkve dobile državnu licencu, a to znači da se ta diploma priznaje u Rusiji“, rekao je patrijarh Kiril.
On je naveo da danas na Moskovskoj duhovnoj akademiji ima pet studenata iz Srbije, i još četiri u Sankt Peterburgu. Takođe, ima studenata i iz Crne Gore i Bosne i Hercegovine.
„Zainteresovani smo da nastavimo da šaljemo naše kandidate i studente u Srbiju radi izučavanja srpskog jezika, srpske kulture i kako bismo se još bolje upoznali sa duhovnim životom vaše crkve“, zaključio je poglavar RPC.
Patrijarh Irinej sutra završava posetu Moskvi, gde sa predstavnicima SPC boravi od petka, povodom obeležavanja stote godišnjice uspostavljanja Patrijaršije u Ruskoj pravoslavnoj crkvi i ustoličenja prvog patrijarha moskovskog i cele Rusije — Svetog Tihona, a gde je došao na poziv ruskog patrijarha Kirila.