Ona je nazvala ove pokušaje „mnogobrojnim i višestepenim".
Zaharova je pomenula slučaj sa ruskim novinarom kom su američke specijalne službe predložile saradnju. Ime i radno mesto nije navela.
„Radili su to prilično korektno, ne krijući suštinu ove saradnje, a kada su bivali odbijeni, pokušali su da na drugi način, preko podmućivanja, psihološkog pritiska, a zatim prešli na direktne pretnje“, dodala je ona.
Prema rečima Zaharove, predstavnici specijalnih službi su upali u njen lični prostor, van radnog vremena, sa sličnim pristupom prilazili i članovima porodice, ljudima koji nemaju nikakve veze sa novinarstvom.
„Ponovo treba postaviti pitanje o ovom slučaju, ne samo američkim kolegama, već i čitavoj međunarodoj zajednici o pritiscima bez presedana na ruske medije od strane SAD“, rekla je ona na brifingu.
Prema rečima Zaharove, radi se, između ostalog i o zahtevima da se RT registruje kao strani agent.
Predstavnica ruskog spoljnopolitičkog resora je navela da će, ako se postavi pitanje o vrbovanju u Stejt departmentu „oni reći da su im ti slučajevi nepoznati, da nemaju te informacije“.
Zato će, nastavila je ona, ovo pitanje pokrenuti ministar inostranih poslova Sergej Lavrov na sastanku sa državnim sekretarom SAD Reksom Tilersonom sutra u Beču.
„Zato neće moći da govore kako o tome nemaju informacije i da ne mogu da komentarišu“, naglasila je Zaharova.
Ona je podsetila da je Rusiju nedavno posetio predstavnik OEBS-a za slobodu medija Arlem Dezir.
„Želeli bismo da on obrati pažnju na ove nedopustive situacije i izvuče odgovarajuće zaključke“, dodala je predstavnica Ministarstva inostranih poslova.