Situacija na Korejskom poluostrvu iz dana u dan se pogoršava, a kap koja bi mogla da prelije čašu i približi nas na korak do rata je izjava republikanskog senatora Lindzija Grejema, koji je pozvao Pentagon da počne sa sklanjanjem porodica pripadnika američke vojske iz Južne Koreje, upozoravajući da se bliži sukob sa Severnom.
Istovremeno, SAD i Južna Koreja su zbog raketnih testiranja Severne Koreje pokrenule vojne vežbe koje će, prema podacima južnokorejskih medija, biti najveće u istoriji.
Konstantin Asmolov, naučni saradnik Instituta za dalekoistočne studije Ruske akademije nauka, kaže za Sputnjik da izjava američkog senatora nije isto što i zvaničan stav SAD, kao što vrlo često izjave ruskih poslanika ne odražavaju zvaničan stav Kremlja.
Međutim, u Seulu su se već održavale polutajne vežbe sklanjanja porodica pripadnika američke vojske iz Južne Koreje, a da je zaista došlo do takve evakuacije, to bi veoma negativno uticalo na situaciju na poluostrvu.
„Ukoliko zvanični Pjongjang sazna da se tako nešto održava u Seulu, to bi odmah bilo protumačeno kao neminovnost rata i spremnost SAD da napadnu Severnu Koreju. Malo ko veruje da će ova zemlja prva napasti SAD, ali priče o sklanjanju porodica i slične stvari mogle bi da ohrabre Pjongjang da razmisli o tome da treba delovati proaktivno. Jer je rat nemoguće izbeći, a onaj ko napravio prvi korak ipak ima malo bolje šanse nego onaj ko odgovara na taj potez“, smatra Asmolov.
S druge strane, vojni analitičar Andrej Mlakar ocenjuje izjavu senatora kao „neki ultimatum“ i dodaje da se obično u političkim natezanjima „nagoveštava povlačenje porodica vojnih službenika kao čin približavanja rata“.
On podseća da su se nekoliko puta američke porodice povlačile sa Korejskog poluostrva u Sjedinjene Države, a poslednji put se to desilo 2011, kad je granatirano ostrvo Jeonpjeong, gde prolazi granična linija, i kad se, prema njegovim rečima, odigrao „artiljerijski duel između Severne i Južne Koreje“.
Kad je reč o pokretanju „najvećih zajedničkih vojnih vežbi SAD i Južne Koreje“, Mlakar kaže da svaki put kad Severna Koreja lansira raketu, Amerika najavljuje vojne vežbe.
„Ne treba preterano mnogo republikanskim senatorima, koji to obilato koriste za svoju propagandnu politiku da bi ocrnili Severnu Koreju. Severna Koreja je poslednjim lansiranjem pokazala da je sposobna da ugrozi Japan i interese SAD u širem regionu, pre svega mislim na vojne baze na japanskim ostrvima i ostrvu Gvam, čak i na Havaje, tako da u ovom periodu ta priča deluje više kao propagandna aktivnost i dizanje prašine nego nešto što bi moglo realno da ugrozi nekoga“, kaže Mlakar.
On smatra da je isključivo reč o dizanju „marketinške tenzije“.
„Pre svega, Severna Koreja je, preko Rusije, uputila poruku da želi pomirenje i razgovor sa Vašingtonom, samo je problem što u Vašingtonu nema nikoga ko je spreman da sedne i razgovara. Više je to medijski spin i dizanje prašine nego što je približavanje na korak od nuklearnog rata“, zaključio je Mlakar.