Prema rečima Stiva Tarnera, pomoćnika generalnog sekretara jednog od najvećih sindikata Velike Britanije „Junajt“, negde do 2020. godine čak do 25 odsto novca iz budžeta namenjenog za britansku odbranu otići će u SAD. Tarner je ovo obznanio tokom svog nastupa u parlamentarnom Komitetu za odbranu.
Čini se da britanska vlada aktivno radi na podrivanju sposobnosti Velike Britanije da samostalno proizvodi vojnu tehniku, rekao je Tarner u intervjuu za Sputnjik.
„To je ravno samouništenju. Sve ovo ne samo da podriva suverenu sposobnost odbrane Velike Britanije, već se i kosi sa željama vlade da razvija zajedničku industrijsku strategiju. A to opet vodi ka tome da će deo britanskog novca namenjenog za jačanje odbrambene, odnosno namenske industrije, ’ploviti‘ ka obalama drugih država, kao i da će naša sposobnost da se odbranimo zavisiti od hirova drugih država i korporacija“, dodaje Tarner.
Inicijalno je parlamentarna rasprava u okviru Komiteta za odbranu bila posvećena razmatranju posledica restrukturiranja britanskog proizvođača naoružanja, kompanije „BAE sistems“ i sudbini 1.900 zaposlenih.
Prema podacima kojima raspolaže sindikat „Junajt“, najviše koristi od britanskog budžeta za odbranu imaće američke kompanije „Lokid Martin“ i „Boing“. Ranije se „Junajt“ žestoko borio protiv otpuštanja radnika „BAE sistems“ koji rade u Velikoj Britaniji.
Torijevci uznemireni zbog visine troškova za odbranu
Članovi kabineta britanske premijerke Tereze Mej razišli su se u stavovima povodom državnih izdataka za odbranu uz vrlo oštre nesuglasice koje su pak ostale u okvirima Konzervativne partije. Ministar za međunarodnu trgovinu Velike Britanije Lijam Fok je ipak o ovome obavestio novinare 27. novembra.
U pismu od 25. novembra, predsednik parlamentarnog Komiteta za odbranu Džulijan Luis je tražio da se povećaju davanja iz budžeta na ime odbrane na čak 3 odsto BDP-a Velike Britanije, što je za 1 odsto više od predviđenog standarda za države-članice NATO-a.
U pismu koje je objavljeno 26. novembra u listu „Gardijan“ tvrdi se da bi čak i ovo povećanje do 3 odsto moglo biti nedovoljno kako bi se „zaposlilo dovoljno ljudi i nabavilo onoliko tehnike koliko je neophodno da bi se izbegla devastacija britanskih oružanih snaga“.
Smanjenje budžeta
Davanja iz britanskog budžeta na ime državne odbrane konstantno su rasla od 2000. godine, nakon čega su se donekle snizila zbog svetske finansijske krize 2008. godine. Pokazatelji su ponovo počeli da rastu 2016. godine, prvi put nakon krize, i iznosili su, prema zvaničnim podacima, oko 59,6 milijardi dolara, odnosno 44,7 milijardi funti sterlinga u tekućoj godini.
Ideja je inicijalno bila da se štedi onoliko koliko bi bilo potrebno da bi se broj vojnika smanjio na 70.000. Francuska, najbliži konkurent Velike Britanije, ima više pripadnika oružanih snaga.
Javile su se i nesuglasice povodom moguće prodaje britanskih vojnih brodova „Bulvork“ i „Albion“. Određeni pripadnici vojnog rukovodstva Velike Britanije su upozorili da bi prodaja ovih brodova nanela veliku štetu imidžu Britanije među ostalim članicama NATO-a, ali da bi i ozbiljno dovela u pitanje realne mogućnosti Londona da sprovodi međunarodne pomorske operacije.