Ramuš Haradinaj je slobodan čovek! Naime, Interpol je, kako tvrdi kosovski ministar pravde Abelard Tahiri, a prenose mediji, uklonio premijera nepriznatog Kosova sa spiska osoba traženih na osnovu međunarodne poternice koju je izdala Srbija. Tahiri je izjavio da je o ovome dobio juče informacije, a da je osim za Haradinajem, Interpol ukinuo poternice za još 18 osoba sa Kosova za kojima je Srbija raspisala poternice.
„Nakon ove odluke, svi su slobodni da putuju izvan Kosova bez ikakvih problema“, rekao je Tahiri.
Iako na Kosovu tvrde da je ovo posledica njihovog zahteva koji su uputili Interpolu posle hapšenja Haradinaja u Fracuskoj, Marko Nicović, član Svetske asocijacije šefova policije, za Sputnjik kaže da Kosovo na to nije moglo da utiče, a da sam Interpol ne može da odluči da ukine neku poternicu.
„Po Konvenciji Interpola, samo zemlja koja je raspisala poternicu može i da je ukine, u ovom slučaju Srbija. Verujem da je ovo posledica američkog pritiska na Srbiju da povuče te poternice, jer je neprimereno da neko ko učestvuje u pregovorima sa Srbijom bude na poternici“, veruje Nicović.
On kaže da skidanje sa poternice ne znači automatsko odustajanje od tužbe te države po kojoj je poternica i podignuta, ali da to sigurno vodi ka njenom anuliranju.
Nicović, takođe, veruje i da su ostali koji su skinuti sa poternice ljudi iz Haradinajevog okruženja i da je verovatno on taj koji je i sugerisao ko sve treba da bude skinut sa poternice Interpola.
„Americi je potreban Haradinaj kao slobodan čovek, kako bi u ovom trenutku mogao potpuno da učestvuje u ostvarivanju njihovih geostrateških i političkih ciljeva“, navodi Nicović.
Na pitanje, da li će ovo i na koji način uticati na Specijalni sud za zločine OVK, to jest, da li će s obzirom na ovu odluku taj sud razmatrati zločine za koje Srbija tereti Haradinaja, Nicović kaže:
„Ako imate na čelu suda tužioca koji je Amerikanac, oni će sigurno u određenom momentu, cenim veoma skoro, i ostala lica koja su u političkom establišmentu Kosova skinuti sa svih mogućih poternica, a samim tim ih spasiti od opasnosti da im bude suđeno za bilo koje krivično delo iz tog ratnog perioda“, ubeđen je Nicović.
Advokat Božo Prelević podseća da je fracuski sud doneo odluku u vezi sa Ramušem Haradinajem, koji je tamo bio uhapšen po srpskoj poternici sa Interpola.
„Po Interpolovoj poternici je postupljeno, naši državni organi iz nekog razloga tu optužnicu nisu dovoljno dokumentovali, po nalazu francuskog suda, dakle, nisu našli osnove sumnje da je on izvršio ta dela i oni su po toj optužnici već postupili“, kaže Prelević.
Podsećanja radi, Haradinaj je uhapšen u Francuskoj po poternici koju je izdala Srbija 4. januara ove godine. Pritvoren je u Kolmaru, ali je pušten posle više od četiri meseca — 27. aprila sud u Kolmaru odbacio je zahtev za estradikciju Haradinaja Srbiji, posle čega je ovaj pušten na slobodu.
Potom su kosovske vlasti zatražile povlačenje poternice protiv Haradinaja i svih drugih osoba s Kosova koje je Interpolu dostavila Srbija, ocenjujući da se radi o neosnovanim, nezakonitim i političkim optužbama i poternicama. Haradinaj je takođe bio optužen pred Međunarodnim sudom u Hagu za zločine u bivšoj Jugoslavije, ali je oslobođen od svih tačaka optužnice. On je odmah nakon objavljivanja optužnice 8. marta 2005. godine podneo ostavku na funkciju premijera koju je obavljao tada, samo 100 dana, i dobrovoljno se predao Haškom tribunalu. U prvom suđenju Haradinaj je 2008. godine proglašen nevinim, dok je u drugostepenom postupku 2012. godine oslobođen optužnice
Haradinaj je bio vođa specijalne jedinice OVK „Crni orlovi“, kojoj se pripisuje odgovornost za mučenja i ubijanja više desetina srpskih civila, čija su tela nađena u Radonjićkom jezeru i po seoskim bunarima u opštini Dečani. Vlasti u Beogradu optužile su Haradinaja da je odgovoran za masovno ubistvo Srba na području Glođana, gde je u leto 1998. godine na poljoprivrednoj plantaži nađeno više od 20 leševa.