„RT je oduzeta akreditacija u Kongresu SAD nakon što je registrovan kao strani agent. To znači da ćemo ponovo morati isto da odgovorimo i već, zajedno sa kolegama iz Saveta Federacije i Ministarstva spoljnih poslova, razrađujemo naš odgovor“, rekao je Tolstoj novinarima.
On je istakao da u Rusiji novinari stranih medija nemaju posebne akreditacije u Državnoj dumi, svi ih dobijaju u Ministarstvu spoljnih poslova.
„Ali, na primer, možemo da unesemo izmene u normativne akte tako da za medije koji se u Rusiji smatraju stranim agentima ta akreditacija ne obuhvata ulazak u Državnu dumu“, dodao je Tolstoj.
„Nama se nikako ne sviđa činjenica da moramo da preduzimamo ove recipročne mere koje su daleko od demokratskih. Mi ni na koji način ne želimo da ograničimo slobodu govora i mogućnost rada u Rusiji za strane novinare koji uopšte nisu ni za šta krivi. Prisiljeni smo da to uradimo. Ali pitam se koliko će još koraka američke vlasti napraviti da bi shvatile da od sada nijedna njihova akcija neće ostati bez odgovora?“, naglasio je ruski parlamentarac.
Sa svoje strane, prvi zamenik predsedavajućeg Odbora Saveta Federacije Rusije za odbranu smatra da Savet već danas treba da se obratiti Ministarstvu spoljnih poslova Rusije po pitanju akreditacija američkih medija kao odgovor na diskriminaciju RT i da mere treba da budu stroge, ali ne nužno i recipročne.
„Reakcija Rusije na oduzimanje akreditacije u Kongresu SAD televiziji RT mora da bude izuzetno stroga, ali ne obavezno recipročna ili simetrična. Moramo konačno da prestanemo da se jurimo“, istakao je senator.
Klincevič smatra da rukovodstvo Saveta Federacije i Odbor za međunarodne poslove „treba što je pre moguće da Ministarstvu spoljnih poslova dostave odgovarajuće predloge“.
„Mislim da to može da se uradi već danas“, dodao je Klincevič.
Ranije je objavljeno da su novinarima RT oduzete akreditacije u Kongresu SAD zbog registracije televizije kao stranog agenta. Pismo je upućeno direktoru za informaciono emitovanje „RT Amerike“ Mihailu Solodovnjikovu.
Ministarstvo pravde SAD stavilo je televiziju „RT Amerika“ na spisak stranih agenata po Zakonu o stranim agentima iz 1938. godine, pri tome mnogi drugi strani državni mediji kao što su britanski Bi-Bi-Si, kineski Si-Si-Ti-Vi, francuska televizija „Frans 24“ i nemačka radio-stanica „Dojče vele“ nisu registrovani kao takvi.