Presudna je bila odluka Nemačke da prihvati predlog Evropske komisije.
Ovaj put predlog je prihvatilo 18 zemalja — u prošlom krugu bilo ih je 14 — što je omogućilo da se dosegne granica od nešto više od 65 odsto stanovništva EU neophodnih za kvalifikovanu većinu. Prošli put Berlin je bio suzdržan.
Međutim, ovaj zaokret je podstakao napetost u nemačkoj koaliciji na odlasku između konzervativaca i socijaldemokrata, u trenutku kada pokušavaju da pregovaraju o novom savezu.
Socijaldemokratska ministarka za zaštitu životne sredine Barbara Henriks, protivnica herbicida, optužila je kolegu u ministarstvu poljoprivrede, konzervativca iz stranke Angele Merkel koji je dao odobrenje, da je prekoračio svoja ovlašćenja, rekavši da se u sadašnjoj koaliciji dogodio „gubitak poverenja“.
Predsednik Emanuel Makron obećao je da će glifosat biti zabranjen u Francuskoj „najkasnije za tri godine“. „Uprkos pretpostavci o sukobu interesa, disfunkcionalnosti evropskih agencija i falsifikovanju naučnih studija, Evropska komisija je stala na stranu industrije a na štetu potrošača i javnog zdravstva“, izrazila je žaljenje francuska zastupnica Evropske unije Mišel Rivasi.
Poljoprivrednici često koriste glifosat zbog njegove delotvornosti i niske cene.