Dokazi za to su uspesi Kremlja u političkom rešavanju sirijske krize putem pregovora i učvršćivanjem saradnje sa Turskom, Iranom i drugim zemljama Bliskog istoka, navodi se.
Upravo su se iz tog razloga u Sočiju sastali lideri Rusije, Turske i Irana kako bi usaglasili političko rešenje završnog stadijuma sirijskog konflikta, a uprkos tome što i dalje još uvek ništa nije definisano, jedno je zasigurno – teroristička organizacija DAEŠ i njeni saveznici postaju istorija, piše autor.
Kako navodi, poziv sirijskom lideru Bašaru el Asadu na pregovore u Astani predstavlja veliki iskorak Vladimira Putina, a alijansa Rusija—Turska—Iran dolazi na smenu tradicionalnoj strategiji Vašingtona koja se zasnivala na Izraelu, Saudijskoj Arabiji i zemljama Persijskog zaliva.
„Putin je čak uspeo da napravi i partnerstvo sa Rijadom, što je potvrdio i kralj Salman ibn Abdul Aziz el Saud dolaskom u Moskvu. Turska je takođe uspostavila istorijske diplomatske, političke i ekonomske veze sa Rusijom, dok je ruski predsednik dodatno učvrstio i veze sa Teheranom. Čak je i izraelski premijer Benjamin Netanijahu uključio Putina u svoju igru“, ističe on.
Time je Rusija, ocenjuje autor, izbila na lidersku poziciju u traženju političkog rešenja za sirijski konflikt. Prema njegovom mišljenju, Moskva želi da pokaže i da je epoha proameričkih revolucija završena, te da će budući politički prevrati imati daleko snažniji otpor.
„Vašington je izgubio u Siriji. Alijansa koju je Amerika gradila sa tamošnjim ’despotima’ je, po svemu sudeći, osuđena na propast. Strategiji svrgavanja režima je bačen izazov“, zaključuje se u tekstu.