„Gospodin Šmit je mislio na stalne napore ’Gugla‘ da poboljša kvalitet pretraživanja. Nećemo menjati naš algoritam za pretraživanje određenih sajtova“, piše u saopštenju potpredsednika kompanije „Gugl ink“ Niklasa Lundblada.
Ranije je predsednik upravnog odbora holdinga „Alfabet ink“ (u vlasništvu „Gugla“) Erik Šmit saopštio da namerava da razvije specijalne algoritme koji će u pretrazi smanjiti materijale RT-a i Sputnjika. Prema njegovim rečima, „Gugl“ pokušava da spreči širenje sadržaja ovih resursa, ali ne želi da zabrani same sajtove.
Šmit je naglasio da „uopšte ne podržava cenzuru“, ali „veruje u derankiranje“.
Zbog toga je „Roskomnadzor“ poslao zvaničan zahtev „Guglu“.
U poslednje vreme Sjedinjene Američke Države pokušavaju maksimalno da iskomplikuju rad RT-a. Televiziji je naređeno da se registruje kao strani agent, iako se od mnogih stranih medija u državnom vlasništvu to ne zahteva. Osim toga, Kongres je održao raspravu o mogućem „uticaju RT-a preko društvenih mreža na predsedničke izbore“ u SAD 2016. godine.
U oktobru je američka društvena mreža Tviter saopštila da je odlučila da blokira oglašavanje sa kanala u vlasništvu ruskih RT i Sputnjika. U saopštenju se naglašava da je odluka doneta na osnovu rada kompanije u vezi sa istragom „mešanja Rusije“ u predsedničke izbore u SAD 2016. godine.
Pri tome su Tviter, Fejsbuk i Gugl u Kongresu potvrdili nedostatak dokaza o mešanju Moskve u američke izbore.
Kao odgovor na akcije Vašingtona u Rusiji razvijen je i usvojen zakon prema kojem strani mediji mogu biti da budu prepoznati kao strani agenti ukoliko se finansiraju iz inostranstva.