Klimov je izjavio da „nema potrebe da se stavljaju naočare“ da bi se video „reciprocitet“ u odgovoru Moskve. Senator je istakao da SAD nisu uvele ograničenja odmah, već kada su videle efikasnost rada ruskih medija.
„Oni su se uplašili, počeli da proganjaju ljude na različite načine koristeći za tu svrhu zakon iz 1938. godine, kada televizije zapravo nije ni bilo. A sada ne vide reciprocitet“, rekao je Klimov.
Senator je naglasio da su mere koje je Rusija preduzela adekvatne, da ne krše međunarodne norme i nisu u suprotnosti sa ustavom.
„Ne uvodimo nikakvu cenzuru. Nema ni reči o njihovom (američki mediji) blokiranju“, dodao je Klimov.
Ranije je predsednik nadzornog odbora državnih medija u SAD Džon Lansing izjavio da zakon ne može da se nazove recipročnim odgovorom na ograničenja koja je Vašington uveo Sputnjiku i RT.
Senator Aleksej Puškov istakao je, sa svoje strane, da je Rusija obećala „reciprocitet, a ne simetriju“. On je, takođe, preusmerio sve zahteve Ministarstvu pravde SAD.
Juče je predsednik Rusije Vladimir Putin potpisao zakon prema kojem se mediji koji se finansiraju iz inostranstva mogu smatrati stranim agentima. Odluku o tome koji će mediji biti smatrani stranim agentima donosiće Ministarstvo pravde. Ovaj zakon bio je iznuđeni odgovor na represivne mere protiv ruskih medija. Ministarstvo pravde SAD je 13. novembra stavilo na listu stranih agenata kompaniju „T&R Productions LLC“ koja uslužuje televiziju „RT Amerika“.