Autor filma-intervjua sa Vladimirom Putinom, sastavljenog od četiri epizode, kao i knjige razgovora nastale na osnovu filma, reditelj Oliver Stoun rekao je u intervjuu za „Figaro“ da Putin nipošto nije „najgori među carevima“, kako ga prikazuju zapadni mediji.
„Preda mnom je bio čovek koji liči na evropskog tehnokratu“, naveo je Stoun i posebno naglasio strpljivu učtivost sa kojom je Putin odgovarao na pitanja tokom 50-satnog intervjua.
„Bilo je trenutaka kada je, siguran sam, ključao iznutra, to je očigledno. Ali nijednom to nije pokazao“, navodi Stoun.
Reditelj je kritikovao američke medije, koji, prema njegovom mišljenju, sada ispunjavaju funkciju „pres-službe američkih vlasti“ i jednostavno odbijaju da istinito i uz poštovanje izveštavaju o svemu što je u vezi sa Putinom, „jednim od najuticajnijih šefova država na svetu, čija je jedina krivica u tome što je pokazao suzdržanu reakciju i izvesno protivljenje ideji o novom svetskom poretku po nalogu SAD“.
„Nisam pročitao nijedan članak o Rusiji u tim listovima koji bi makar donekle odražavao realnost koju sam video svojim očima i proučavao“, izjavio je Stoun.
Reditelj je u svom intervjuu ruskom predsedniku dao, kako je rekao, mogućnost da predstavi sopstveni pogled na činjenice koje su uticale na rusko-američke odnose od devedesetih godina prošlog veka — pogled koji zapadni mediji ignorišu.
„Oni koji pročitaju moju knjigu otkriće da gospodin Putin neumorno propagira poštovanje međunarodnog prava kao jedinog instrumenta koji je sposoban da garantuje stabilnost svetskog poretka i da očuva mir u celom svetu. On stalno govori o tome, a ipak ga, bez obzira na to, dosledno predstavljaju kao zlotvora“, naveo je Stoun.
Filmski reditelj o svojoj domovini govori mnogo oštrije od Putina, primećuje list. Stoun je žestoko kritikovao odluku SAD da Rusiji nametnu ekonomske sankcije nakon početka borbenih dejstava na istoku Ukrajine.
„Cilj tih sankcija i tog sukoba koji potpiruju SAD jeste da se podeli Evropa, da se oslabe njene trgovinske veze sa Rusijom i da se drži u taboru NATO-a“, uveren je Stoun.
Hladni rat je, prema mišljenju reditelja, izmislila američka propaganda da bi terorisala sopstveno stanovništvo i da bi opravdala jačanje vojno-industrijskog kompleksa koji danas preti celom svetu.
„U ovom trenutku mi smo sposobni da sa velikom lakoćom uništimo celo čovečanstvo“, smatra Stoun.
Pretnju, prema Stounovom mišljenju, nosi ne samo vojna moć SAD, nego i činjenica da obaveštajne službe danas imaju neviđenu vlast.
„Ako je čin Edvarda Snoudena nešto i dokazao, onda je to da SAD svuda imaju uši koje prate političke debate i pokušavaju da kontrolišu izbore. Tvrdnje o ruskoj intervenciji (tokom predsedničkih izbora u SAD) kod mene izazivaju smeh“, navodi reditelj.
Reklamne kampanje koje finansiraju američki milijarderi imaju neizmerno veći uticaj na glasački pejzaž, uveren je Stoun, koji smatra da za propadanje američke demokratije nije kriva Rusija, nego same SAD sa svojim izbornim sistemom, zasnovanom na glasovima elektora, umesto na glasovima samog naroda.
„Figaro“ podseća da je Stoun tokom izbora za predsednika SAD prošle godine odbio da podrži i Donalda Trampa, i Hilari Klinton.
„Nikada ne bih podržao Hilari Klinton, državnu sekretarku sa teškim prtljagom ratova koje je pokrenula. Izgleda da je greške počinjene u Libiji, Iraku i Avganistanu ničemu nisu naučile“, zaključuje reditelj.