„Neka izgugla i reči ’cenzura‘ i ’sovjeti‘“, napisala je Simonjanova na svom nalogu na Tviteru.
Gospodinu Šmidtu stoit poguglitь, kak tri nedeli nazad ego kollegi po Google priznali, čto RT ne narušal nikakih pravil ih platformы. Pustь poguglit eщe slovo 'cenzura' i slovo 'sovok'.https://t.co/q0RXdmX4T1
— Margarita Simonьяn (@M_Simonyan) November 21, 2017
Ranije je Šmit, predsednik upravnog odbora holdinga „Alfabet ink“ (u vlasništvu „Gugla“), saopštio da postoji namera da se razviju posebni algoritmi koji će smanjiti količinu materijala RT i Sputnjika u rezultatima pretrage.
Federalna služba na nadzor u oblasti veza, informacionih tehnologija i masovnih komunikacija (Roskomnadzor) već je saopštila da će „Guglu“ poslati zvanični zahtev u vezi sa tim.
Ambasada Rusije u SAD je istakla da su Tviter, Fejsbuk i Gugl u Kongresu potvrdili nedostatak dokaza o mešanju Moskve u američke izbore.
U poslednje vreme SAD pokušavaju da maksimalno zakomplikuju rad televizije. Naređeno joj je da se registruje kao strani agent, iako to nije zahtevano od mnogih stranih državnih medija. Osim toga, Kongres je održao raspravu o mogućem „uticaju RT preko društvenih mreža na predsedničke izbore“ u SAD 2016. godine.
U oktobru je zbog istrage o „mešanju Rusije“ Tviter blokirao oglašavanje sa kanala RT i Sputnjika.
Kao odgovor na pritisak na ruske medije, Državna duma Rusije je 15. novembra usvojila amandmane prema kojima strani mediji u Rusiji mogu da se smatraju stranim agentima, ako se finansiraju iz inostranstva. Trenutno dokument treba da razmotri Savet Federacije.
Državna duma istakla je da zakonske mere „nikako neće uticati na slobodu govora“.
Ministarstvo pravde već je upozorilo niz medijskih kuća da bi mogli da dobiju status stranih agenata. Obavešteni su „Glas Amerike“, „Radio Sloboda“, „Kavkaz.Realije“, „Krim.Realije“, „Sibir.Realije“, „Idel.Realije“ i televizija „Danas“.