„Razgovarali smo o odnosima između naših zemalja i Evropske unije i Severnoatlantskog pakta u situaciji u kojoj su, nažalost, neki članovi ovih struktura zaraženi virusom patološke rusofobije“, istakao je Lavrov.
Ruski ministar dodao je da nije iznenađen zbog odbijanja SAD da podrže izjavu Saveta bezbednosti UN kojom se osuđuje napad na ambasadu Rusije u Damasku.
„Što se tiče odbijanja Sjedinjenih Američkih Država da podrže izjavu Saveta bezbednosti kojom se osuđuje napad, granatiranje ruske ambasade u Damasku, nisam iznenađen, jer se to svakako ne dešava prvi put“, rekao je Lavrov.
Prema njegovim rečima, bilo je nekoliko slučajeva kada je ruska ambasada bila izložena prilično ozbiljnom granatiranju, kada su granate padale na teritoriju diplomatske misije. „I svaki put Savet bezbednosti nije mogao da reaguje na te terorističke napade, ta najteža kršenja međunarodnog prava zbog stava Sjedinjenih Američkih Država“, naglasio je ruski ministar spoljnih poslova.
„Ovo nije partnerski odnos prema nastaloj situaciji, ovaj pristup je nekorektan, bogohulan. Nemam više ništa da kažem o ovoj temi. Računali smo da će prevladati elementarne etičke norme. Nije uspelo“, konstatovao je Lavrov.
„Granata koja je ispaljena sa terorističkih položaja 20. novembra udarila je ogradu ruske ambasade blizu stambenog dela zgrade. Eksplozija granate kalibra 122 mm oštetila je zid, električne instalacije i vodovodni sistem. Niko od zaposlenih u ambasadi nije povređen“, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova.
„Postoje informacije da SAD ponekad ekstremističke grupe koje se moraju izolovati i uništiti, koriste u svoje svrhe, promovišući svoju agendu uprkos uveravanjima da je jedini razlog što se Amerikanci nalaze u Siriji uništavanje terorističkih grupa“, naveo je Lavrov.
„Ovih dana nastaviću da kontaktiram sa Stejt departmentom i mi ćemo o svemu tome razgovarati“, dodao je on.