Prema zvaničnim statistikama Crna Gora, Albanija, Jermenija i Azerbejdžan nalaze se u samom vrhu svjetskih zemalja sa najvećim disbalansom djece muškog i ženskog pola, a neke procjene govore da u Crnoj Gori već sada ima oko 3.000 žena manje nego što bi trebalo.
Ovu dramatičnu činjenicu možda najbolje opisuju podaci Zavoda za statistiku Crne Gore, prema kojima se u poslednjih dvadeset godina na 109 rođenih dječaka u prosjeku godišnje rađa samo 100 djevojčica, dok je prirodan omjer obično 102 ili 103 dječaka na 100 djevojčica.
Američki institut za istraživanje populacije procijenio je da se u periodu 2000–2014. godine u Crnoj Gori godišnje namjerno abortira oko 50 djevojčica.
Na današnjem skupu u Podgorici okupljeni su u znak protesta i upozorenja držali roze svijeće, a organizovano je i potpisivanje peticije koja će na kraju biti podnijeta Vladi sa ciljem da se krene u rešavanje ovog problema.
Organizatori su takođe u Studentskom parku otkrili spomen-ploču simbolično posvećenu „Neželjenoj“, u znak sjećanja na sve djevojčice kojima je uskraćena prilika za život.
„Neka ova ploča obilježi kraj sistema vrijednosti koji diskriminiše djevojčice“, kazala je tom prilikom Maja Raičević, direktorka Centra za ženska prava.
Na skupu su prisustvovali brojni predstavnici civilnog sektora, ljekari i profesori.
Ljekar Kliničkog centra Olivera Miljanović, koja je došla da podrži ovu akciju, kazala je da u Crnoj Gori postoji „trend neravnoteže polova djeteta“.
„Ono što želim danas da poručim kao ljekar i kao genetičar jeste da mi moramo znati da je selektivni abortus koji se događa nakon sprovedenog genetičkog testa jedna prvo medicinski neprihvatljiva radnja, pa nakon toga etički i moralno neprihvatljiva. To je i kršenje crnogorskog zakona“, rekla je Miljanovićeva.
Inače, prošle nedelje širom gradova Crne Gore simbolično su osvanule čitulje i plakati sa poslednjim pozdravom „Neželjenoj“, što je izazvalo veliku pažnju javnosti kako u Crnoj Gori, tako i u regionu, o čemu su pisali i mediji u Srbiji, Hrvatskoj, Italiji…