Jako je teško ljudima iz državnih sistema da objasne procedure na konferencijama za štampu jer su te procedure, kako za Sputnjik pojašnjava vojni analitičar Aleksandar Radić, duge, složene i nisu interesantne. ′
Da li je vojnik rekao „ne“
Vrhovni komandant američkih nuklearnih snaga Džon Hajten rekao je na Međunarodnom bezbednosnom forumu u Halifaksu da ne bi poslušao predsednika SAD Donalda Trampa ako bi naredio „nezakonitu“ upotrebu nuklearnog oružja.
Hajten je dodao da je mnogo razmišljao o tome šta bi uradio ako bi dobio takvo naređenje. „Kao komandant Stratkoma, ja savetujem predsednika, on će mi reći šta da radim. A ako je to nezakonito, šta će se desiti? Reći ću: ’Gospodine predsedniče, to je nezakonito‘. I šta će on uraditi? Upitaće, ’Šta bi bilo legalno?‘ I izaći ćemo sa opcijama, sa kombinovanim kapacitetima kao odgovorom na svaku situaciju, i to tako funkcioniše. Nije tako komplikovano“, objasnio je Hajten. „Ako izvršite nezakonito naređenje, idete u zatvor. Mogli biste ostatak života da provedete u zatvoru“, rekao je on.
Da li je u pitanju objašnjavanje procedure ili možda i pokazivanje da vojska, pored delova administracije, ne bi uvek poslušala američkog predsednika, ili je pak zla namera da se ukaže na pukotinu koje nema?
„Na konferencijama za štampu neke stvari izvuku iz konteksta i onda nastane afera. A general je zaista pričao o proceduri jer praktično u svim civilizovanim zemljama sveta kad je reč o izvršavanju naredbe pretpostavljenih postoji odrednica koja u različitim oblicima pojednostavljeno glasi: izvršava se bespogovorno sve što se naredi unutar procedura koje postoje u konkretnom slučaju u konkretnoj zemlji, osim onih aktivnosti koje bi dovele do kršenja međunarodnog ratnog i humanitarnog prava“, tvrdi Radić.
U pitanju je (samo) procedura
Naravno da, dodaje dalje on, mora da se poštuje procedura jer je on napravljena upravo zato da, kad je reč o nuklearnom oružju kao najmoćnijem sredstvu koje bi dovelo do svršenog čina ljudsku civilizaciju, odlučivanje ne može da se prepusti jednom čoveku ili čak uskoj grupi ljudi. Upravo u tom pogledu, ukazuje Radić, američka procedura se ne razlikuje ni od ruske ni od bilo koje druge zemlje koja u ovom trenutku ima nuklearno oružje.
„Mora da postoji višestruki ključ i simbolični nuklearni kofer kad se govori o promeni američkog predsednika. To nije ništa više nego usputna dosetka o primopredaji tog koferčića kao konačnom činu promene dva predsednika u Beloj kući. Ona je samo simbol za mehanizam odlučivanja u kojem, naravno, ne može da se dozvoli ni da sam predsednik donese odluku a da prethodno ona ne prođe kroz mehanizam provere osnovanosti, razložnosti u razvijenom sistemu sa mnogo linija u odlučivanju“, napominje Radić.
S druge strane, politikolog i stručnjak za američka pitanja Mihail Sineljnikov Oriša konstatuje da obično apriori smatramo da su američki vojnici, pa i njihovi komandanti, veoma pametni i odgovorni ljudi, ali to zapravo nije tako. A što se tiče same izjave, dodaje on, interesuje ga kakve bi dokumente mogao da pokaže dotični general kao potvrdu svojih reči.
Vojska mora biti vojska, da ne bude anarhija
„Američku vojsku možemo optužiti za mnogo šta, ali ne za odsustvo principa jedinstva komande koji je karakterističan za sve oružane strukture. I čista je glupost da bi iko iz bilo kog razloga u takvoj situaciji mogao da počne da sumnja u naredbu glavnokomandujućeg, odnosno u ovom slučaju predsednika SAD. Vojska i njena organizacija se zasniva isključivo na principu jednistva komande, u suprotnom to nije armija, nego anarhija. Posebno se ovo odnosi na slučaj nuklearnog sukoba, kad je na raspolaganju veoma malo vremena za razmatranje ili razmišljanje kako postupiti. Mislim da nema nikakvih realnih osnova za ovakvu izjavu“, smatra Mihail Sineljnikov Oriša.
Generalno govoreći, navodi i vojni analitičar Oleg Glazunov, u vojsci ovakva retorika uopšte nije dozvoljena. „Smatram“, sugeriše on za Sputnjik, „da bi dotični general trebalo da bude smenjen sa dužnosti i čak poslat pred vojni sud i to najpre kao opomenu drugima“.
„Zamislite vojnu strukturu koja u ključnom trenutku razmatra da li da posluša naredbu predsednika i izvede udar ili ne. Vojska, to je jednostavno instrument u rukama političara, kao skalpel u rukama hirurga. Zamislite da hirurg usred operacije ne može da radi, jer skalpel govori: ’Neću da sečem‘?“, kategoričan je Glazunov.
Izjava generala Hajtena, prema njegovom mišljenju, direktan je udar na Trampovu reputaciju.
„Ko će ozbiljno prihvati predsednika, ako vojska, za koju se podrazumeva da bi to trebalo da radi po automatizmu, to ne radi? Da li možete da zamislite vojnokomandujuće u Severnoj Koreji? Oni mogu sad samo da se smeju Trampu koji je do nedavno plašio Pjongjang da će ih sravniti sa zemljom. A sad njegovi potčinjeni govore da je nekompetentan. Uopšte, rekao bih da je ova izjava protivustavna“, podvlači Glazunov.
Nastavak kampanje protiv Trampa
Onaj ko pažljivo ne pročita izjavu komandanta Hajtrena ostane mu utisak, prema mišljenju istoričara Saše Adamovića, da je to zapravo prilično antitrampovski intonirana vest kakvih je mnogo od ulaska Trampa u Belu kuću, a zapravo je general Hejten, kaže Adamović, objašnjavao proceduru donošenja odluka o upotrebi nuklearnih snaga.
Naravno, ističe Adamović za Sputnjik, sve te takve vesti se zapravo i opremaju tako da se u propagandnom smislu Donaldu Trampu nanese određena politička šteta ili da mu se umanji popularnost u javnosti.
„Tako intonirane vesti imaju cilj da od Trampa naprave nekompetentnog predsednika. Sa druge strane, tokom godinu dana Trampovog boravka u Beloj kući mnogo puta smo bili svedoci da one snage koje ne mogu da se pomire sa predsedništvom, odnosno koje ne mogu da se pomire sa tim da je Donald Tramp u Beloj kući, koriste sva sredstva, a pogotovu medijska, da ga diskvalifikuju kao predsednika“, podseća Adamović.
Prema potrebi, dodaje on, oni žele da Trampa prikažu nekompetentnim ili nenormalnim, znaju čak da ga porede i sa samim Hitlerom, ali to je već viđeno bezbroj puta. Američka a i svetska javnost su pomalo oguglale na takve vesti.