Novine navode da je FBI u julu 2016. godine dobio prvi deo paketa materijala iz ovog slučaja, a ostatak tokom predsedničke kampanje. Na taj način Biro je imao više od godinu dana za proučavanje dokumenata.
U avgustu 2017. godine odbor za obaveštajne poslove Predstavničkog doma američkog Kongresa zahtevao je od FBI i Ministarstva pravde izveštaj o osnovanosti informacija navedenih u dosijeu. Kako su saopštili sagovornici lista, stručnjaci agencije su izjavili da „nisu uspeli da utvrde pouzdanost optužbi za zaveru između ruske vlade i Trampove kampanje“.
Ranije je list „Njujork tajms“ pisao da su se pristalice Demokratske partije SAD i protivnici Trampa među republikancima 2015. godine, kada je milijarder bio predsednički kandidat, obratili firmi za istraživanje „Fjužon dži-pi-es“ kako bi o njemu izradili dosije u kom bi bile navedene njegove slabosti i skandali povezani sa biznisom.
U junu 2016. godine „Fjužon dži-pi-es“ je angažovao bivšeg britanskog agenta MI-6 Kristofera Stila. U anonimnom dokumentu sastavljenom nakon toga potvrđeno je da „ruski agenti“ imaju kompromitujuće informacije o Trampu. Ovaj materijal objavio je „Bazfid“. Dosije je izazvao protivrečne reakcije. Sajt koji je objavio dokument ograđivao se od sadržaja, a Bela kuća je kategorički demantovala tvrdnje autora.
FBI i Kongres SAD vode istragu o mešanju Rusije u izbore u SAD, kao i o navodnim vezama predsednika Donalda Trampa sa Rusijom, koje negiraju kako u Beloj kući, tako i u Kremlju. Specijalni tužilac za istragu je bivši šef FBI Robert Miler. Rusija je više puta odbacivala optužbe da je pokušavala da utiče na izbore u SAD, a Moskva ih je nazvala „apsolutno neosnovanim“.