„Alarm! Žustar spor sa Ukrajinom, izolovanost u Evropskoj uniji, odstupanje od vladavine prava i nezavisnog sudstva, napad na nevladin sektor i slobodne medije — strategija partije Pravo i pravda ili kremaljski plan?“, napisao je Tusk na Tviteru, ne precizirajući šta podrazumeva pod „kremaljskim planom“.
U odgovoru na Tuskov komentar, poljska premijerka Beata Šidlo navela je, takođe na Tviteru:
„Donald Tusk kao predsednik Evropskog saveta ništa nije uradio za Poljsku. Danas, koristeći svoj položaj da napada Vladu Poljske, on napada Poljsku“.
Tusk, bivši premijer Poljske i dugogodišnji rival lidera partije Pravo i pravda Jaroslava Kačinjskog, u martu je osvojio drugi mandat predsednika Evropskog saveta, pri čemu je Poljska jedina glasala protiv njegovog reizbora.
Poljska vladajuća partija Pravo i pravda sve se više sukobljava sa EU i Tuskom, između ostalog zbog imigracije i stavljanja sudstva i medija pod oštriju kontrolu Vlade, navodi Rojters.
Vlada Poljske poriče sve optužbe iz Brisela da podriva vladavinu prava ili da izoluje Poljsku u Evropi, dok je većina poslanika EU u sredu zatražila kažnjavanje evroskeptične Vlade u toj zemlji.
Inače, juče je Ukrajina pozvala na razgovor poljskog ambasadora u Kijevu nakon što je Poljska zabranila ulazak u tu zemlju ukrajinskom zvaničniku u trenutku kada je došlo do zaoštravanja diplomatskog spora zbog prošlosti dva suseda.
Britanska agencija podseća da je u martu poljski ministar odbrane Antoni Maćerevič optužio Tuska da radi sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom na ugrožavanju poljskih interesa nakon što su u padu aviona 2010. godine poginuli tadašnji poljski predsednik Leh Kačinjski, brat blizanac Jaroslava Kačinjskog, i još 95 ljudi.
Tanjug