„Ja savetujem predsednika, a on mi govori šta treba da se radi. Ako je to nezakonito, šta mislite, šta će se dogoditi? Reći ću: ’Gospodine predsedniče, to je nezakonito‘. Šta mislite šta će on tada učiniti? Pitaće: ’A šta bi bilo zakonito?‘. I mi ćemo da iznesemo varijante, predložićemo kombinacije raznih mogućih odgovora na bilo koju situaciju. Tako to funkcioniše“, izjavio je Hajten na formu o međunarodnoj bezbednosti u kanadskom Halifaksu, a preneo televizijski kanal Si-Bi-Es.
Hajten je rekao da je decenijama proučavao zakonodavstvo u oblasti oružanih sukoba. General je naglasio da postoji čitav niz aspekata na osnovu kojih se utvrđuje da li je vojna odluka zakonita.
Potrebno je utvrditi koliko je vojni odgovor neophodan i proporcionalan, da li izaziva nepotrebna stradanja ljudi i slično, objasnio je Hajten.
„Ako neko ispuni nezakonitu naredbu, otići će u zatvor. Može biti osuđen na zatvor do kraja života“, rekao je Hajten.
Politički protivnici predsednika SAD Donalda Trampa pre i posle izbora pokretali su pitanje o tome da li je Tramp sposoban da bude vrhovni komandant i da donosi odluku o nuklearnom napadu.
Strahovi u vezi s Trampom pojačali su se nakon razmene pretnji Trampa i severnokorejskog lidera Kim Džong Una. Tramp je obećao da će na Severnu Koreju baciti „vatru i bes“ i da će potpuno uništiti tu zemlju ukoliko to bude bilo potrebno.
Kongres SAD sada razmatra zakonodavstvo u ovoj oblasti. U skladu s važećim zakonima, predsednik SAD može da donese odluku o nuklearnom napadu sam.