Strane obaveštajne službe u Srbiji pojačale su aktivnosti, kaže srpski ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović u intervjuu „Večernjim novostima“, a taj list saznaje da su obaveštajne službe Sjedinjenih Država i Velike Britanije svoje prisustvo pojačale preko, kako kažu, ključnih eksponenata — makedonskih i hrvatskih agenata.
Njihovo delovanje je, pišu „Novosti“, usmereno na, kako se kaže, relevantne društvene strukture, kao što su Srpska akademija nauka i umetnosti i Srpska pravoslavna crkva, i za cilj imaju stvaranje nejedinstva oko pitanja Kosova i Metohije. U fokusu interesovanja stranih agenata je i saradnja Srbije sa Rusijom i Kinom.
Za profesora Fakulteta bezbednosti Milana Mijalkovskog, aktivnost stranih obaveštajnih službi u Srbiji nije novost.
„Srbija je pod veoma agresivnom obaveštajnom, i ne samo obaveštajnom, nego prilično subverzivnom delatnošću stranih obaveštajnih službi od 1990, pa sve do danas, a pretpostavljam da će to biti i u narednom periodu“, kaže Mijalkovski.
Manje-više je poznato koliko je srpski narod imao žrtava u ratovima devedesetih, međutim, još niko nije istraživao koliko je Srbija štete pretrpela od, kako kaže, obaveštajno-subverzivne delatnosti stranih obaveštajnih službi.
„Po mom mišljenju, posredstvom agenata od uticaja u Srbiji strane službe su ostvarile mnogo veća razaranja srpskog nacionalnog bića nego oružana dejstva neprijatelja. Tako da, ako kaže da su sada pojačale svoje aktivnosti, moguće je da su naše službe otkrile da nešto malo jače rade, ali postoji jedan kontinuitet i oni sada idu na to da svojim već ranije ostvarenim vezama, mislim na političku agenturu u institucijama Srbije, ali i u nevladinom sektoru, povedu jednu sinhronizovanu kampanju u smislu da se odobrava ili da se stvara klima da Srbija mora da prizna lažnu državu Kosovo“, objašnjava Mijalkovski.
Srbija, prema takvoj kampanji, mora da prizna nezavisnost Kosova u što kraćem roku, jer to navodno sprečava evropski put Srbije. Aktivnosti stranih obaveštajnih službi prema institucijama poput SANU ili SPC imaju upravo taj cilj, kaže Mijalkovski.
Prema mišljenju Mijalkovskog, sve obaveštajne službe srpskih suseda deluju agresivno prema Srbiji, uključujući i obaveštajnu službu terorističke Oslobodilačke vojske Kosova, koja je, kako kaže, reformisana, a nikada nije ukinuta.
Mijalkovski bi, kako kaže, voleo da se neko zbog obaveštajne delatnosti protiv Srbije procesira. U Srbiji je u poslednjih nekoliko godina bilo svega nekoliko slučajeva hapšenja zbog špijunaže, navodi Mijalkovski i dodaje da nijedan strani diplomata nije proglašen za nepoželjnog, što znači da se ne bave špijunskom delatnošću. Ako je tako, to znači da, kaže Mijalkovski, ne drži vodu priča o pojačanom dejstvu stranih službi.
„Svaka pojačana špijunaža podrazumeva automatsko hapšenje i procesiranje, dakle onemogućavanje i presecanje obaveštajno-subverzivnih delatnosti stranih službi, mi to u Srbiji zasad nemamo. Zašto se to ne radi? Da li zato da se ne zameramo ili zato što ne žele da odgovaraju na provokacije, ne znam, ali toga nema. Samo se konstatuje, a oni idu dalje“, zaključuje Mijalkovski.