Mugabe je spreman da se odrekne vlasti u zamenu za slobodu njegove supruge. Moguća zemlja gde bi Grejs Mugabe mogla da ode je Južnoafrička Republika, navela je afrička agencija. Pres-konferencija o sudbini Mugabeovih najavljena je za sutra.
Britanski „Skaj njuz“ javlja da je Grejs Mugabe već pobegla u Namibiju.
Ranije je vladajuća stranka Zimbabvea Zanu-PF objavila je na Tviteru tvrdnju da je Emerson Mnangagva postavljen za privremenog predsednika države, umesto 93-godišnjeg Roberta Mugabea kojeg zajedno sa suprugom Grejs vojska drži u kućnom pritvoru.
Bi-Bi-Si navodi da je 75-godišnji Mnangagva bio potpredsednik Zimbabvea dok ga vlada nije smenila zbog „iskazivanja nelojalnosti“, a ta smena je bila viđena kao pripremanje Mugabeove žene da preuzme vlast od muža, pošto je ona sama prethodno od Mugabea tražila smenu Mnangagve.
Contrary to international reports, the gallant Zimbabwean Army has not staged a COUP. There is n COUP in Zimbabwe. Neither is there crisis.
— ZANU PF YOUTH LEAGUE (@YLZANUPF1) 15. novembar 2017.
The army is simply effecting a National Democratic Project and it's doing so with peaceful aplomb.
„Nije bilo vojnog udara, već samo prenosa vlasti bez prolivanja krvi tokom kojeg su uhapšene korumpirane i pokvarene osobe, a starac kojeg je iskorišćavala supruga je pritvoren. Tih nekoliko pucnjeva koji su se čuli došli su od pokvarenjaka koji su se opirali hapšenju, ali oni su sada pritvoreni“, piše u jednoj od poruka te stranke na Tviteru.
„Gardijan“ piše da tvitovi sa naloga omladinskog krila vladajuće stranke ZANU-PF sugerišu da je ovaj deo stranke, inače blizak Mugabeovoj supruzi Grejs, stao na stranu vojske.
„To verovatno znači da neće doći do nasilja, ali i da je Grejs u velikoj nevolji“, piše „Gardijan“.
Da je akciju vojske isprovocirala upravo Grejs Mugabe sugeriše i bivša američka ambasadorka u UN Samanta Pauer.
"The one thing that was going to offend them sufficiently to do something about it was Grace, the First Lady making a power grab…"
— BBC Radio 4 Today (@BBCr4today) 15. novembar 2017.
Former US ambassador to the UN Samantha Power says actions by Grace Mugabe may be behind Zimbabwean Army's actions #r4today pic.twitter.com/e9jmApCa21
Vojska Zimbabvea saopštila je jutros da drži u pritvoru predsednika te zemlje Roberta Mugabea i njegovu suprugu Grejs, kao i da obezbeđuje vladine zgrade i patrolira ulicama prestonice Hararea, prenosi AP.
Vojska Zimbabvea poručila je jutros da u toj zemlji nije na delu udar i da je predsednik Robert Mugabe bezbedan. Vojska saopštava da je njeno raspoređivanje izvedeno kako bi sprečilo „kriminalce oko predsednika da izazivaju ekonomske i društvene patnje“.
„Robert Mugabe i njegova porodica su živi i zdravi i na sigurnom“, rekao je portparol vojske.
„Ovo nije vojno preuzimanje vlasti. Ono što vojska radi je pacifikovanje političke, društvene i ekonomske situacije“, dodao je.
Prema medijskim navodima, Mugabe planira da podnese ostavku, a jedini uslov mu je da mu supruga Grejs bude bezbedna. Prema nepotvrđenim navodima, u toku su pregovori Mugabea i vojske.
Vojnici Zimbabvea i tenkovi blokirali su ulice u glavnom gradu u kojima se nalaze glavne vladine institucije, parlament i sudovi, naveli su svedoci za Rojters.
Istovremeno, Zimbabveanci su stali u redove pred bankama da bi podigli novac.
Vojska je zatočila ministra finansija Ignasijusa Čomboa, naveo je vladin izvor. Čombo je bio vodeći član takozvane frakcije „G40“ u okviru vladajuće stranke ZANU-PF stranke, koju vodi Mugabeova supruga Grejs, koja se spominje kao njegova naslednica na vlasti.
Vojnici su u utorak popodne izišli na ulice, a uveče su zauzeli i državnu televiziju, glavni medij u službi predsednika Mugabea, nakon što je Mugabeova vladajuća stranka optužila komandanta vojske za izdaju, pokrenuvši spekulacije o vojnom udaru.
U ponedeljak je glavni vojni komandant, general Konstantino Čivenga zapretio da će stati na kraj čistkama ratnih veterana koji podržavaju svrgnutoga potpredsednika Emersona Mnangagvu, koji kao ratni veteran uživa popularnost i smatran je Mugabeovim naslednikom. Ipak, njega je prošle nedelje predsednik smenio.
Eksplozije u centru Hararea
Ubrzo nakon izlaska vojske na ulice, u središtu Hararea su se čule tri eksplozije.
Uprkos raspoređivanju vojske do sada nije objavljena ni reč o mogućoj sudbini predsednika Mugabea (93), koji vodi zemlju od sticanja nezavisnosti od Britanije 1980.
Jedini zvanični komentar došao je od ambasadora Zimbabvea u Južnoj Africi koji je rekao da nema ni reči o udaru protiv Mugabea i da je vlada „netaknuta“.
Američka ambasada u Zimbabveu objavila je na svom sajtu da u sredu ostaje zatvorena, a pozvalo je američke građane da ostanu tamo gde su se zatekli do novog obaveštenja.
I Britanija je pozvala svoje građane na oprez zbog političke nestabilnosti odnosno dok situacija ne postane jasnija.