Kongresnom saslušanju, pod nazivom „Geoinženjering: inovacije, istraživanje i tehnologija“ prisustvovali su članovi odbora Predstavničkog doma, kao i akademici i istraživački naučnici, kako bi razgovarali o budućnosti istraživanja geoinženjeringa.
Interesantno je da su „kemtrejls“ već dugo tema teorija zavere sa velikom količinom dezinformacija koje su objavljivane na internetu, uključujući i lažne studije i fotografije. Međutim, nekoliko pravih studija pokazuje da je geoinženjering već zastupljen, što ukazuje na to da su se tajni projekti testiranja verovatno već odigrali.
Tokom saslušanja prošle nedelje raspravljalo se o potencijalnoj potrebi da se uspostavi regulatorna struktura u okviru koje bi bili omogućeni eksperimenti, u određenoj meri.
Kalifornijski kongresmen Džeri Meknernej je rekao da planira uskoro da uvede zakonodavstvo kojim će Odeljenje za energetiku i druge federalne agencije upućivati da podrže dva izveštaja Nacionalne akademije nauka o geoinženjeringu.
Svaki stručnjak na saslušanju je istakao da tehnike geoinženjeringa ne treba zameniti naporima da se smanje gasovi staklene bašte i pripreme za uticaj klimatskih promena. Pored toga, pismo koje su potpisala 24 naučnika i zagovornika za zaštitu životne sredine navodi da „svako razmatranje istraživačkog programa o geoinženjeringu koje je finansirano i koordinirano od strane države mora biti u kontekstu strateškog odgovora na klimatske promene“.
Tokom saslušanja, predsednik odbora je istakao da bi geoinženjering „mogao imati pozitivne efekte na Zemljinu atmosferu“, ali je upozorio da „moramo još mnogo toga da naučimo“.
On je nagovestio da bi geoinženjering mogao biti poželjniji od povećanja propisa, rekavši: „Iako nismo sigurni da je ovo izvodljivo, neki naučnici veruju da bi to moglo doneti značajne ekološke prednosti po jeftinijoj ceni od propisa“, i priznao da postoji potencijal za „nenamerne posledice geoinženjeringa“.
Naglasio je činjenicu da su brojne studije dokazale „efekat leptira“, pri čemu bi promena klime u jednom delu sveta mogla imati katastrofalne efekte negde drugde u svetu.
„Jedna zabrinutost je u tome što bi razvedravanje oblaka moglo izmeniti obrazac kiše, čineći da na nekim mestima pada više kiše a na drugima manje. Još uvek ne znamo dovoljno o ovoj temi da bismo temeljno razumeli prednosti i mane ovih vrsta tehnologija.“
Više nema rasprave o tome da li je geoinženjering stvaran i da li to može uključivati ubrizgavanje ili prskanje nekog materijala u atmosferu. Iako se ova tehnologija polako razvija i raspoređuje u mraku, očigledno je dozvoljeno da se sada iznese na svetlo kako bi se javnost uslovila za operacionalizaciju tehnologije.