„Nekako smo se zaustavili na putu ka Oljhonu (najveće ostrvo na Bajkalu) i videli Kineze kako idu negde sa ogromnim džakovima. Pogledali smo za njima — nismo ugledali deponiju, ali jesmo gomilu razbacanog smeća. Uputimo primedbu, a oni će: ’Tu se đubre ionako nalazi, pa smo i mi bacili‘“.
Teško ih je kriviti, još teže nekako zaustaviti, a Anastasija im veruje: „Zaista, neko je prvi bacio to smeće tamo. Prljave plaže, haotični i neorganizovani turizam su, uopšteno, problemi Bajkala“.
Odakle dolazi bajkalska prljavština?
Turistička mesta na Bajkalskom jezeru redovno se kontrolišu. Redovno se beleži nezakonito odlaganje otpada u najdubljem jezeru na svetu. Voda u njemu je izvorno čista, ali otpad iz reke Selenga (iz gradova Mongolije i ruskih preduzeća i odvodnih kanala) i od nelegalnih malih hotela i turističkih centara duž obala celog Bajkala uvek stiže tamo.
Samo prema rezultatima nedavne tužilačke provere otkriveno je da većina objekata za rekreaciju u Oljhonu funkcioniše ilegalno i baca otpad u jezero.
Ispostavilo se da su samo tri turistička centra na ostrvu zaista turistički objekti (od 19 pregledanih). Zemljište je u šesnaest slučajeva bilo registrovano za individualnu gradnju ili kao seosko domaćinstvo i stoga se ne može smatrati namenjenim za prijem turista. Ranije su se pojavile informacije o različitim kršenjima zakona i u ostalih pedeset rekreativnih centara okruga Oljhon.
Pored toga, kao rezultat revizije utvrđeno je da više od polovine centara za rekreaciju nema dozvole za korišćenje podzemnih voda. U ovom slučaju stanje bunara ne ispunjava neophodne sanitarne zahteve.
„Utvrđene su brojne činjenice o lokaciji rupa sa otpadom i poljskih toaleta. Sistem za prikupljanje tekućeg otpada u domaćinstvima nije uspostavljen, svi turistički objekti odvode kanalizaciju u zemlju, čime se nanosi šteta zemljištu i vodnim resursima“, rekli su predstavnici tužilaštva Irkutske regije.
Kineski turisti: dobrodošli gosti ili okupatori?
A gde je tu Kina? Odnedavno, vlasnici malih hotela i hostela sve više su imigranti iz Kine. Kupuju se parcele u bajkalskim naseljima, izgrađene su niske zgrade, dolaze kineski turisti. Samo, prihoda od svega toga u lokalnim samoupravama praktično nema: sve nove kuće ili vikendice pretvorene su u male hotele, a u većini slučajeva se smatraju privatnim vlasništvom, odnosno običnim kućama, a turisti — nešto kao gosti domaćina. A od njih nema naplate poreza.
Prema podacima kompanije „Rosturizam“, broj kineskih turista u Irkutskoj regiji je 2016. godine porastao za 158 odsto u odnosu na prethodnu godinu.
Na Bajkalu se kineski turisti ponašaju slično kao i svuda: drže se u grupama, jedu na proverenim mestima, suvenire i poklone obično kupuju u svojim prodavnicama (češće nego u konvencionalnim ruskim). Putuju uglavnom preko jeftinih kineskih turističkih agencija (ponude ruskih turoperatora u poređenju sa njima su već nekonkurentne).
Tako milioni juana, uz pomoć kineskih vodiča koji vode turiste u prodavnice svojih sunarodnika, ostaju u kineskom biznisu.
„Putovanje u Rusiju preferiraju parovi koji imaju bračne partnere pedesetih godina“, kaže Ana Sibirkina, šefica udruženja „Svet bez granica“ Kineskog prijateljskog turističkog udruženja. „Najčešće dolaze u Moskvu i Sankt Peterburg. Da bi udahnuli čist vazduh, najveći broj turista sa rancima na leđima šalje se na obale jezera Bajkal“.
Skoro čitavo područje oko jezera Bajkal je zaštićeno i na njemu se ništa ne može graditi.
„A u selima i naseljima ipak možete kupiti parcelu“, kaže blogerka Anastasija Jemeljanova.
„Niko ne brani da se od lokalnog stanovništva kupi zemlja i izgradi kuća, možda ne na 20 metara od vode, ali veoma blizu. Tako su se, u stvari, na obali jezera Bajkal i našli Kinezi, prema kojima se meštani odnose veoma tolerantno i prijateljski“.
Matematika je jednostavna: novac koji bi kineski turisti mogli da donesu ruskom budžetu i ruskom biznisu vraća se u Kinu, a bajkalska voda, zemljište i vazduh strani državljani praktično koristite besplatno.
Problemi turističkog Bajkala
U svakom slučaju, glavni problemi turističke industrije oko jezera Bajkal nisu povezani samo sa gostima iz Kine. Da, periodično se na društvenim mrežama pojave ogorčeni komentari o činjenici da Rusi odbijaju da se smeste u hotele u kojima su boravili kineski turisti (oni navodno tamo kuvaju hranu, a specifične mirise je teško „oterati“ iz drvenih kućica).
A za uklanjanje smeća vlasnici kineskih „hotela“ ne plaćaju apsolutno ništa!
Ali, nakon svega, iste deponije smeća se pojavljuju u zaštićenim područjima u znatno većem broju upravo nakon ruskih turista, a one su na ovim mestima veće od kineskih.
Za poređenje: u prvih devet meseci ove godine Irkutsku oblast posetilo je oko 120 hiljada turista iz Kine.
„Ovo je 10 odsto od ukupnog broja dolazaka turista u region“, saopšteno je Sputnjiku iz pres-službe Vlade Irkutskog regiona. „Što se tiče prikupljanja otpada, a to je jedan od najvećih problema, trenutna situacija ostaje izuzetno napeta i zahteva hitnu intervenciju i konsolidaciju svih raspoloživih snaga i sredstava. Jedina deponija u oblasti Oljhona zapravo nije u stanju da akumulira toliki obim smeća“.
Po mišljenju ruskog predsednika Vladimira Putina, koji je posetio Bajkal u avgustu ove godine, „nekontrolisana situacija sa tzv. divljim turistima dovodi do spontanih deponija na obali i bacanja ostataka u akumulacije“ kao i da „želja preduzetnika da maksimiziraju potražnju za bajkalskim putovanjima ide do te mere da oni najčešće ignorišu ekološke norme“.