List navodi da je ovogodišnji prinos od 83 miliona tona pšenice učvrstio status Rusije kao poljoprivredne supersile, a da su te okolnosti pritisle američke poljoprivrednike, koji su „proizveli manje nego ikad pre“.
U članku je istaknuto da je Rusija pretekla SAD po izvozu pšenice zahvaljujući velikim investicijama i oslabljenoj rublji i da bi mogla da postane najveći svetski izvoznik.
Rekordni prinosi u Rusiji su direktno uzdrmali američko tržište i uzrokovali pad cena u SAD, zbog čega Američka asocijacija proizvođača pšenice razmišlja o zatvaranju svoje kancelarije u Egiptu kao najvećem svetskom uvozniku pšenice. Katanac na bravu bi mogao da bude stavljen, kako se najavljuje, već u decembru.
Cena pšenice u Privrednoj komori Čikaga pala je za 25 odsto od jula meseca, kada je u Rusiji počela žetva, i iznosi 4,19 dolara po bušelu.
Predstavnik američke Asocijacije Stiv Merser je istakao da američki farmeri ne mogu da se nadmeću sa Rusijom u ceni pšenice na tim tržištima.
Očekuje se da će prinosi u SAD biti smanjeni za četvrtinu u odnosu na prošlu sezonu, a na to su, kako se navodi, uticale vremenske (ne)prilike — dok je ova sezona Rusima išla naruku, Ameriku su zadesili veliki snegovi i suša.
Ministarstvo poljoprivrede SAD procenjuje da će američka pšenica činiti samo 15 odsto ovogodišnjeg svetskog izvoza, dok je sedamdesetih godina činila 50 odsto svetskog izvoza.
Prema procenama, američki farmeri će ove sezone proizvesti dva puta manje pšenice od ruskih proizvođača.
Sa druge strane, u poslednjih pet godina prinosi pšenice su u Rusiji porasli za 70 odsto.
Oboren rekord iz vremena Sovjetskog Saveza
Vladimir Putin je ranije rekao da se očekuju rekordni prinosi od 130 miliona tona žitarica, čime će biti oboren rekord iz vremena Sovjetskog Saveza.
Kao sovjetska republika Rusija je 1978. godine proizvela čak 127 miliona tona žitarica, dok je ceo SSSR iste godine imao prinos od preko 238 miliona tona.
Poređenja radi, prošle godine je Rusija proizvela 120 miliona tona, čime je takođe oboren rekord za ceo postsovjetski period.
Ruski ministar poljoprivrede Aleksandar Tkačov je rekao da je liderstvo Rusije u svetu u izvozu žitarica očigledno i da je razumljivo da su američki farmeri zbog toga nervozni, ali da je to „njihov problem“.
„Ako američke farmere obliva znoj zbog dobrog roda u Rusiji, koji će biti oko 130 miliona tona, od čega samo pšenice 83 miliona tona, to su njihovi problemi“, odgovorio je Tkačov na pitanje novinara šta misli o nervozi poljoprivrednih proizvođača u SAD zbog sve većeg izvoznog potencijala Rusije.
„Naravno, to je rekord, i na nekim tržištima mi potiskujemo Amerikance, oni naravno imaju gubitke, a nama je drago jer se zbog toga bogate naši poljoprivredni proizvođači“, dodao je Tkačov.
On je istakao da „danas postoji zadatak da na celoj teritoriji Rusije cena žitarica bude prihvatljiva, jer kada ima mnogo žitarica, na tržištu uvek pada cena“.
Rusija i dalje zemlja broj jedan na svetu
Prema njegovim rečima, rast cena biće stimulisan ukidanjem železničkih taksi, intervencijama u državnom fondu i drugim instrumentima, i „one će biti pravične“.
„Najvažnije je da svuda bude rentabilnosti, profita, zarade, kako u Rusiji ne bi palo interesovanje za proizvodnju žitarica“, objasnio je Tkačov.
Ruski ministar je istakao i da 130 miliona tona „nije granica“ i da „Rusija može da proizvede i 150 i 200 miliona tona“.
„Zadatak je samo da prodamo, da nađemo nova tržišta za plasman, da u zemlji razvijamo preradu žitarica, to je takođe tražena roba za izvoz“, dodao je on.
Tkačov je naglasio da će Rusija „i dalje biti zemlja broj jedan na svetu“, koja će proizvoditi kvalitetne i ekološki čiste žitarice.