Šrems je tužio irsku podružnicu „Fejsbuka“ austrijskom sudu zbog navodnih kršenja različitih prava, uključujući i praćenje korisničkih podataka i uključivanje u program PRISM nadzora Američke agencije za nacionalnu bezbednost, piše „Frans 24“.
On je takođe podneo tužbe u ime sedam drugih korisnika Fejsbuka iz Austrije, Nemačke i Indije. „Fejsbuk“ je osporio nadležnost austrijskih sudova u predmetu, tvrdeći da su profesionalne aktivnosti na njegovom profilu na Fejsbuku ukazale na to da se više ne radi o privatnom korisniku.
Generalni zastupnik Evropskog suda pravde iznoseći pravno mišljenje rekao je da Šrems „može da se osloni na svoj korisnički status kako bi tužio ’Fejsbuk Irska‘ pred austrijskim sudovima“.
„Međutim, gospodin Šrems se ne može osloniti na svoj korisnički status u pogledu punomoćja koje su mu dali drugi korisnici.“
Stavovi advokata u EU su najčešće, ali ne uvek, podržani konačnim odlukama sudija Evropskog suda pravde.
Vrhovni sud Austrije je to pitanje prosledio Evropskom sudu pravde nakon što je Šremsova tužba prvobitno odbačena, a zatim prihvaćena od strane sudova u toj zemlji.
„Fejsbuk“ je pozdravio rezultate kolektivne tužbe.
„Današnje mišljenje je u skladu sa odlukama dva suda da se tužbe gospodina Šremsa ne mogu nastaviti u ime drugih korisnika pred austrijskim sudovima“, rekao je portparol „Fejsbuka“ u saopštenju AFP-u.
Šrems je takođe tužio irskog regulatora za zaštitu podataka o prenosu ličnih informacija od strane „Fejsbuka“ iz Evrope u Sjedinjene Države u posebnom slučaju koji Evropski sud pravde još razmatra.