On je precizirao da je 25 militanata prešlo u vladine snage u gradu Taha.
Bivši pripadnici DAEŠ-a sprovedeni su pod pratnjom sirijskih vojnika i vojne policije. Brza ofanziva vladinih trupa uz podršku ruske avijacije izazvala je paniku kod terorista i masovno bekstvo.
„Njihove porodice su ostale tamo odakle su oni došli, na toj teritoriji“, objasnio je posrednik oslobađanja Šejh Ahmed. „Oni su došli ovde da izvade normalne dokumente, legalizuju se i vrate“.
Borci koji su se predali poriču da su učestvovali u banditskim formacijama. Jedan od njih po imenu Abdulatif rekao je novinarima da je pre rata radio u državnom preduzeću.
„Kada su došli ’daešovci‘, pobegao sam u Dejr el Zor, ali i tamo su se nalazili militanti. Sada, kada su oni proterani, želim da se vratim i ponovo dobijam platu“, rekao je on.
Apotekar Afandžad koji je teroriste snabdevao lekovima, priznao je da se takođe nada popustljivosti. „Daešovci su dolazili u moju apoteku i na početku kupovali narkotike i lekove, a zatim ih uzimali bez plaćanja. Posle toga su me naterali da za njih pravim narkotike, a sastojke za ovo su donosili lokalni stanovnici“, ispričao je on.
Bivši pripadnici terorističkih formacija izvučeni su preko kontrolnog punkta, pregledani i autobusima poslati u Alep. Verodostojnost njihovih objašnjenja ustanoviće pripadnici sirijskih specijalnih službi.