Predsednik Rusije Vladimir Putin i predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan razgovaraju u Sočiju o brojnim pitanjima, između ostalog i borbi protiv terorizma i situaciji u Siriji. Kako je najavljeno, na dnevnom redu je široki spektar bilateralnih pitanja, između ostalog i perspektiva jačanja trgovinsko-ekonomskih veza, kao i saradnja u energetskoj sferi.
Ruski vojni analitičar, urednik časopisa „Nacionalna odbrana“ Igor Korotčenko, kaže da će isporuka sistema S-400 i razvoj saradnje u vojnotehničkoj sferi biti jedna od glavnih tema pregovora.
„Turska će dobiti ruske sisteme S-400 za godinu i po dana, maksimum za dve godine. To je trenutno najbolji sistem na tržištu, mnogo bolji od američkog ’Patriota‘ kada je reč o mobilnosti, dometu i drugim karakteristikama. Istovremeno, odluka o nabavci S-400 bila je u nekom smislu i politička jer Turska trenutno ima loše odnose sa NATO i sa SAD. Turci dakle kupuju od zemlje u koju imaju poverenje. Mislim da je to prvi korak ka stvaranju sveobuhvatne vazdušno-kosmičke odbrane u Turskoj, jer je Ankara svesna novih izazova i rizika. Mislim da će Ankara nastaviti da kupuje rusko naoružanje kako bi formirala kompleksan sistem odbrane“, ocenjuje Korotčenko.
Metin Kulunk, narodni poslanik iz redova turske vladajuće Stranke pravde i razvoja, za Sputnjik kaže da je u vreme Hladnog rata Turska doživljavala SSSR kao pretnju, ali dodaje da trenutno sve pretnje za tursku nacionalnu bezbednost dolaze sa Zapada.
„Kupujući sistem S-400, Ankara poručuje da zna odakle zapravo stiže pretnja. Naše je pravo da kupimo rusko naoružanje i nije fer kad nam šefovi NATO-a i SAD prete zbog S-400. Pitamo ih: ’A zašto vi odbijate da nam isporučite naoružanje? Zašto sarađujete sa terorističkim organizacijama?‘ Zato Turska gradi savezničke odnose sa Rusijom i Kinom, kako bi, između ostalog, podstakla ravoj domaće odbrambene industrije“, objašnjava Kulung.
Turski politikolog Kerim Has veruje da će zahvaljujući ovom sastanku, 2017. godina postati rekordna kada je reč o sastancima Putina i Erdogana.
„To je pokazatelj nivoa razvijenosti bilateralnih odnosa dve zemlje. Vladimir Putin i Tajip Redžep Erdogan će pre svega razgovarati o Siriji — o formiranju zone deeskalacije u Idlibu, gde Turska ima obavezu da odvoji predstavnike opozicije od članova terorističkih organizacija. Prema mišljenju Kremlja, ovaj proces ide sporo. Takođe, održavanje kongresa nacionalnog dijaloga o Siriji je od velike važnosti za Rusiju, zato mislim da će ruski i turski lideri razmotriti kurdsko pitanje, to jest položaj Kurda u regionu. Moskva želi da Kurdi budu deo političkog rešenja u Siriji i, naravno, ne želi da prepusti Kurde Americi“, kaže Has.