„Skrenuli smo pažnju na otkrića šefa Zajedničkog mehanizma OZHO i UN za istragu o upotrebi hemijskog oružja u Siriji gospodina Mulea, koje je izjavio u intervjuu koji je dao dopisniku ’Njujork tajmsa‘ 9. novembra. Smatramo da su njihov ton i, što je najvažnije, suština napada na račun Rusije neprihvatljivi za međunarodnog zvaničnika takvog nivoa. Nama je jasno da na ovaj način on očigledno pokušava da spase svoju prilično ukaljanu reputaciju“, navodi se u saopštenju Ministarstva.
Ministarstvo je podsetilo da tokom konsultacija održanih na inicijativu Mulea 7. septembra u Moskvi, kao i posle njegovih kontakata sa ruskim diplomatama u Njujorku nakon toga, „niko sa ruske strane nije pokušao da Mehanizmu nametne zaključke koji odgovaraju Rusiji“.
„U stvari, kao odgovor na formalni zahtev rukovodstva Mehanizma čula se samo zabrinutost o tome kako da se što bolje izgradi funkcionisanje Mehanizma, uzimajući u obzir propuste koji su ranije dozvoljeni u istrazi. Muleu je, konkretno, predloženo da se ne angažuje oko određene verzije, već da obrati punu pažnju na svaku od njih. Međutim, glavna preporuka bila je da se radi strogo u skladu sa standardima Konvencije o zabrani hemijskog oružja. To je, pre svega, podrazumevalo slanje stručnjaka na mesto hemijskog incidenta u Han Šejhunu i na aerodrom Šajrat“, ističe se u komentaru Ministarstva.
Ministarstvo je primetilo da bi procene ruskih stručnjaka o ovom pitanju trebalo da budu predmet ozbiljnog razmatranja. „Oni su zaista objektivni, jer se, za razliku od izveštaja Zajedničkog mehanizma, zasnivaju na zakonima fizike, balistike i tehničke analize. Ovi proračuni su objavljeni 9. novembra u Njujorku kao zvanični dokument Saveta bezbednosti i Generalne skupštine UN. Ako se gospodin Mule sa njima ne slaže, umesto insinuiranja u kontaktima sa medijima trebalo bi da pruži ubedljive i dobro utemeljene primedbe“, navodi se u saopštenju.
Izveštaj o incidentima u Han Šejhunu od 4. aprila 2017. godine i Um Hošeu 15. i 16. septembra 2016. godine predstavljen je Savetu bezbednosti UN 26. oktobra. Stručnjaci zajedničkog mehanizma zaključili su da je u prvom slučaju „Sirijska Arapska Republika odgovorna za upotrebu sarina“, a u drugom „DAEŠ odgovoran za korišćenje sumpornog iperita“.