Putin je objasnio zašto nije održan sastanak u punom formatu sa Trampom.
„Što se tiče odvojenog sastanka, kao prvo, to je vezano za Trampov raspored i moj raspored, i za određene formalnosti protokola, sa kojima, nažalost, naši timovi nisu mogli da se izbore. Pa… Biće kažnjeni za to. Međutim, ništa strašno se nije desilo. Porazgovarali smo na današnjem sastanku. Sve u svemu, razgovarali smo o svemu o čemu smo želeli“, rekao je Putin na završnoj konferenciji za novinare u Da Nangu.
„Naravno, ipak ćemo morati da nađemo mogućnost, i za naše timove i na nivou predsednika, da sednemo i razgovaramo o čitavom nizu naših odnosa“, istakao je ruski predsednik.
„Imamo normalan dijalog. Nažalost, nema dovoljno vremena, zasad ne možemo podrobnije da razgovaramo o celokupnom kompleksu naših odnosa. A imamo o čemu da razgovaramo i u oblasti bezbednosti i u oblasti ekonomske saradnje, koja je danas praktično na nuli“, dodao je Putin.
Novinari su pitali Putina da li se prilikom rukovanja suočio sa čuvenim Trampovim snažnim stiskom ruke. Ruski lider je odgovorio da se američki predsednik na sastancima ponaša „izuzetno dobronamerno i korektno“. „On je dobro vaspitan i komforan u komunikaciji“, zaključio je ruski predsednik.
Prema njegovim rečima, trenutni trgovinski obrt nije ozbiljan za obe zemlje. „Bilo je 28 milijardi, sada je 20 milijardi. Za zemlje poput SAD i Rusije, to je gotovo ništa“, rekao je ruski predsednik.
On je napomenuo da su tokom razgovora ipak uspeli da se dotaknu teme dnevnog reda samita. „Razgovarali smo kako da iskoristimo nove mogućnosti koje pruža digitalna ekonomija za razvoj ekonomskih veza“, objasnio je on.
Predsednik Rusije smatra da je neodržavanje odvojenog sastanka sa američkim predsednikom Donaladom Trampom na samitu APEK-a dokaz o tekućoj krizi u odnosima dve zemlje.
„Ovo ukazuje da odnosi između Rusije i Sjedinjenih Američkih Država još nisu izašli iz krize“.
„Spremni smo da okrenemo ovu stranicu i krenemo dalje, pogledamo u budućnost, rešimo probleme za koje su zainteresovani i narod SAD i narod Rusije, da razmišljamo o ispunjavanju naših ekonomskih veza konkretnim ozbiljnim sadržajem“, naglasio je on.
O borbi protiv terorizma
Borba protiv terorizma biće nastavljena zajedničkim naporima Rusije i Sjedinjenih Američkih Država, dodao je ruski predsednik.
Ruski lider podsetio je da je na marginama samita APEK-a u Vijetnamu sa američkim kolegom usaglasio zajedničku izjavu o borbi protiv terorizma u Siriji.
„Može se reći da je rad na marginama APEK-a bio koristan i uspešan, jer nije bilo lako pristupiti izjavi o Siriji. Naši eksperti su radili na ovoj izjavi uoči samita, a juče smo dorađivali ovaj dokument“, rekao je Putin novinarima.
Prema njegovim rečima, ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov i američki državni sekretar Reks Tilerson radili su na pitanjima koja su nastala tokom pripreme dokumenta.
„I danas je sa američkim predsednikom usaglašen ovaj dokument. Smatram da je on važan, jer naglašava neke apsolutno fundamentalne stvari. Kao prvo, nastavak borbe protiv terorizma, to je izuzetno važno za Sjedinjene Američke Države, posebno u svetlu nedavnih tragičnih događaja koji su se tamo desili povezanih sa terorističkim napadima. Važno je i za nas, zemlju koja se odavno suočava sa ovim problemom. I važno je za čitavu međunarodnu zajednicu“, naglasio je Putin.
„Borba protiv terorizma će se nastaviti uz zajedničke napore“, dodao je ruski predsednik.
Borba za eliminisanje uporišta terorista u Siriji se završava, moraju se stvoriti uslovi za politički proces, a Rusija i SAD su se dogovorile da idu ovim putem, rekao je ruski predsjednik.
„Najnoviji događaji na jugoistoku zemlje govore upravo o tome. To je praktično bilo poslednje uporište DAEŠ-a“, rekao je Putin.
„Sada je najvažnije da se ovaj posao završi i konsoliduju sporazumi o zonama deeskalacije, da se konsoliduje režim prekida vatre i stvore uslove za početak političkog procesa. Na to je usmerena naša zajednička rusko-američka izjava. Mislim da će ovo biti značajan faktor u radu na rešavanju sirijskog problema“, dodao je Putin.