Neimenovana osoba slučajno je zabeležila dronom dramatični snimak u rumunskom Nacionalnom parku Semenik Kel Karasului, na granici sa Srbijom, na kom se vidi da nedostaje oko 50 hektara šume na vrhu planine.
Semenik ima jednu od najvećih netaknutih šuma u Evropi i letos je uključen u Uneskovu listu Svetske kulturne baštine.
Korneliju Sturza, predstavnik ekološke grupe GEA Nera, izjavio je da je glavni problem neuspeh nadležnog ministarstva da osmisli plan kojim bi se sprečila ilegalna seča u parku.
„Ilegalna seča stabala uzima maha, godišnje ostanemo bez čak 17.000 kubnih metara državnih šuma. Tražili smo od Ministarstva za okolinu da reši ovo još pre 13 godina“, kaže Sturza.
Služba šumskih čuvara Temišvara je navela da ima ovlašćenje samo da popravlja štetu uzrokovanu sečom, uglavnom kroz sađenje i kultivisanje mladica, ali ne i da zaustavlja nezakonitu seču šume.
Aktivisti i rumunska opozicija mesecima traže od Vlade hitnu akciju u vezi sa parkom Semenik, pozivajući se na izveštaje lokalnih šetača i stranih turista o uništavanju drveća.
Ilegalna seča šume je raširena u Rumuniji. Prošle godine bilo je 26 prijava dnevno u proseku, navodi organizacija „Grinpis Rumunija“, što je državu koštalo 10,4 miliona dolara.
Građani su veoma aktivni u prijavljivanju štete, sa čak 42 odsto udela u svim izveštajima u 2016.
Ove godine šumska služba Temišvara je zaplenila količinu ilegalno posečenog drveća ekvivalentnu 85 punih kamiona, u vrednosti od oko 252.000 dolara.
Rumunsko Ministarstvo za okolinu je u ovonedeljnom saopštenju saopštilo da je na Nacionalnom parku da osmisli plan i preda ga Vladi na odobrenje. Ministarstvo se složilo da formira tim istražitelja.