Bilo je ovo prvo gostovanje hora u Beogradu u novom sastavu, nakon avionske nesreće koja se dogodila 25. decembra prošle godine. U tragediji iznad Sočija život su tada izgubila 92 putnika i člana posade, a među njima 64 člana Hora Crvene armije.
Ansambl je, uprkos nesreći koja ga je pogodila pre gotovo godinu dana, uspeo da se obnovi i da zablista u punom sjaju. Niz izuzetnih solista oduševio je večeras beogradsku publiku, koja je na nogama i dugim aplauzom posebno pozdravila Valerija Gavu, pevača moćnog basa, koga je prošlogodišnja nesreća mimoišla, jer iz privatnih razloga nije putovao s horom.
U prvom delu koncerta hor i orkestar su izvodili popularne ruske numere iz perioda Velikog otadžbinskog rata, a posebna atrakcija bili su plesači i čuveni kozački ples sa zadivljujućim akrobacijama.
U drugom delu koncerta "Aleksandrov" je izvodio popularne ruske narodne pesme i romanse, među kojima su i svima omiljene "Kaljinka", "Kaćuša" i "Podmoskovske večeri". Nastup hora pratile su i plesne numere s akrobatskim okretima koji tradicionalno oduzimaju dah gledaocima.
Najburnije emocije beogradske publike izazvalo je izvanredno izvođenje srpske pesme "Tamo daleko", koja zauzima posebno mesto u repertoaru ruskog hora. Po završetku koncerta, na treći bis hor je ponovo izveo ovu pesmu, ali ovoga puta uglas s beogradskom publikom, koja je i nakon toga nastavila da aplaudira još nekoliko minuta.
U prepunoj dvorani Sava centra večeras su bili i ruski ambasador Aleksandar Čepurin, članovi diplomatskog kora, ministri u Vladi Srbije Nikola Selaković, Nebojša Stefanović, Vladan Vukosavljević, Zorana Mihajlović, zatim predstavnici Srpske pravoslavne crkve i druge javne ličnosti.
Ruski ambasador je članovima hora na kraju koncerta poklonio cveće, a među buketima koji su se našli na bini nakon ovog nastupa za pamćenje bio je i jedan koji je ansamblu poklonila devedesetogodišnja Mila Javorina Kokotović. Ova starica je u posveti na buketu napisala da je došla "da poslednji put vidi svoje anđele".
Članove hora u petak ujutru je primio predsednik Srbije Aleksandar Vučić, a potom je u parku između Spomenika caru Nikolaju Drugom Romanovu i Ruskog doma otvorena spomen-tabla u čast ansambla. Ovaj park od sada nosi ime „Aleksandrov“.
Predstavnici Ambasade Ruske Federacije, Ruskog doma u Beogradu i hora „Aleksandrov“ zahvalili su na inicijativi za postavljanje spomen-table i ukazali na to da je imenovanje parka po tom ansamblu odraz veoma dobrih odnosa dva naroda.
Od svog osnivanja, 12. oktobra 1928. godine, hor je nastupao širom sveta pronoeći duh ruske kulture i pesme, ali i na prvim linijama fronta tokom Drugog svetskog rata. Ansambl je doživeo veliku tragediju kada je pred kraj prošle godine leteo za Siriju, gde je trebalo da održi koncert u ruskoj bazi Hmejmim.
Ansambl koji naredne godine slavi devet decenija postojanja dolazio je u Srbiju u mnogim teškim trenucima, tokom sankcija i neposredno posle bombardovanja, a pesme na srpskom jeziku su na počasnom mestu u repertoaru ansambla.
„Aleksandrov“ je u Beogradu gostovao u okviru memorijalne turneje, u organizaciji slovenačkog „Festivala slovenske kulture“. Hor će, pored Srbije, posetiti i Republiku Srpsku, Hrvatsku i Sloveniju.
U subotu će hor nastupiti u Bezdanu kod Sombora, u Muzeju batinske bitke, gde će biti otkriven spomenik posvećen ovom događaju iz Drugog svetskog rata, u kojem su učestvovale jedinice Narodno-oslobodilačke vojske Jugoslavije i Crvene armije. U subotu uveče hor će održati koncert u hali „Spens“ u Novom Sadu.